Kaja Kallas: Kas EKRE väärtustest on saanud Keskerakonna väärtused?

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
25.08.2020

Nädalavahetusel toimus Keskerakonna kongress ja seal esinenud erakonna juhtfiguuride sõnavõttudest jäi kõrva meeletu eneseõigustamine – EKRE-ga koalitsiooni tegemine hea, sest Reformierakond on ikka palju hullem. Ka Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi viimastes sõnavõttudes on kuulda eneseõigustust ja Reformierakonna kirumist.

Tahes tahtmata tekib küsimus, et miks te olete  enda poolt eelmisel varakevadel langetatud otsustega nii kaitses? Jääb mulje nagu mõlemad erakonnad püüaksid endale ja oma toetajatele õigustada, et Reformierakonnale „ei“ ütlemine isegi läbirääkimiste alustamiseks ja ülepeakaela EKRE rüppe jooksmine, on olnud ainumõeldav ja õige otsus. Kui see tõesti oleks nii, siis te ei peaks ju end nii meeletult veenma?

Reformierakond on olnud koalitsioonis nii Keskerakonna kui ka Isamaaga. Mõlemal juhul oleme me võtnud vastu palju Eesti jaoks olulisi edasiviivaid otsuseid. Me ei ole lõhkunud, vaid ehitanud juba olemasolevale. Me ei ole otsinud teemasid, mis Eesti ühiskonda lõhestavad, vaid püüdnud leida kohti, mis inimesi kokku toovad. Seda ei saa aga öelda praeguse koalitsiooni kohta. „Sidusa ühiskonna“ sildi all käib ühiskonna pooleks rebimine, solvamine ja ründamise sellise hooga, mida Eesti pole varem näinud.

Teiseks torkab silma, et endiselt räägib Keskerakond sellest, mis Reformierakond on valesti teinud. Seda mantrat kordas Edgar Savisaar ja kordavad edasi ka nädalavahetusel valitud värsked Keskerakonna juhatuse liikmed. Mul on teile küsimus – kaua te seda juttu räägite? Te olete nüüdseks 4 aastat valitsust juhtinud, kokku pannud 5 riigieelarvet! Mis te ise olete selle ajaga ära teinud, mille üle uhkust tunda? Alkoholiaktsiiside tõstmine ja seejärel jälle alandamine? Riigile üüratu laenu võtmine, mis läheb igale Eesti elanikule imikust raugani maksma 4000 eurot? Toimiva ja lihtsa maksusüsteemi lõhkumine? Teise pensionisamba lõhkumine? Välistööjõu ja tudengite kiusamine? Keskerakond on selles koalitsioonis kõik ära andnud, et täita vaid koalitsioonipartnerite lubadusi.

Kolmandaks tõusis Keskerakonna kongressil väärtuste küsimus. Keskerakonna aseesimees Mailis Reps ütles, et EKRE valiti partneriks kuna nende väärtused sobivad Keskerakonnale paremini kui väärtused, mida kannab Reformierakond. See on nüüd küll huvitav areng. Meenutuseks Keskerakonna juhtide varasemad väljaütlemised:

Jüri Ratas: „Kui ma ütlesin, et erakond, kes lõikab päid maha, kes ei ole nõus teatud rahvuste või rassidega, see on minu jaoks võimatu nendega ühiselt koostööd teha ja EKRE on tõesti nii öelnud.“ (22. 11. 2018)

Jüri Ratas: „Mul on võimatu mõista käitumist, millega EKRE poliitikud tallavad jalge alla meie vaba riigi alusväärtusi.“ (11.11.2018)

Jüri Ratas: „Kui jutt on olnud ­EKREst, et kui see erakond jätkuvalt soovib päid maha võtta, kui ta jätkuvalt soovib segregatsiooni rahvuse ja rassi alusel, kui ta ütleb nendele naisterahvastele, kellel ei ole mingil põhjusel lapsi, et nad on kuidagi teisejärgulised, siis need on need kohad, kus ma ei saa üle joone astuda ja koostööle asuda.“ (16.1.2019)

Jüri Ratas: „Valimiste võitu on vaja selleks, et välistada Reformierakonna ja EKRE äärmusparempoolse valitsuse loomine. Õiglane riik austab kõiki oma inimesi, mitte ei vastanda kogukondi küüniliselt häälte nimel. “ (13.10.2018)

Jüri Ratas: „Ma olen öelnud, et kui EKRE oma väärtusi ei muuda, on minul väga raske nendega koostööd teha. Kui ta muudab, siis me võime sellest teemast rääkida.“ (4.3.2019, päev pärast valimisi, ETV)

Seda nimekirja võiks veel jätkata, eriti enne valimisi väljaöeldud jõuliste sõnumitega, millega välistati EKRE-ga koostöö. Ent on ühemõtteliselt selge, et Keskerakonna juhid olid varasemalt veendunud, et neil on EKRE-ga täiesti erinevad väärtused ja kui EKRE väärtused ei muutu, siis nendega koostööd pole võimalik teha. Ma usun, et kõik nõustuvad, et EKRE väärtused ei ole muutunud. Kui nüüd Keskerakonna aseesimees ütleb, et koalitsioonis EKRE-ga ollakse seetõttu, et nende väärtused kattuvad, siis ainuke järeldus saab olla, et hoopis Keskerakonna väärtused on muutunud ja kõik, mille eest sõnades nii jõuliselt seisti enne valimisi, on ära antud. Või pole neid väärtusi tegelikult kunagi olnudki. See on kurb mõlematpidi.

Ma imestan endiselt, et Reformierakonnale heidetakse ette, et me esimesel tunnil peale valimistulemuste selgumist ei keeranud selga valijatele antud lubadustele, vaid jäime oma antud sõnale kindlaks. Kui oma lubaduste kohene unustamine on tunnustamisväärt  „poliitiline strateegia“, siis on meil poliitilise kultuuriga midagi ikka väga valesti läinud.

Kokkuvõtvalt on Eesti arengu jaoks kahjulik, kui Keskerakond muutub Jüri Ratase juhtimisel EKRE maailmavaate võimendajaks ja suurimaks tagant kiitjaks. Sellisel juhul on meil peaminister, kes jääbki vältima Helmede punaseid liine. Nii ei suuda ta kaitsta ja kõnetada neid ühiskonnagruppe, kes praegust ühiskonda lõhki kiskuvat kurssi ei toeta.  Lõpetuseks soovitan Keskerakonnal ja Isamaal lõpetada oma erakonna ja valijate hirmutamise Reformierakonnaga. Kui teil on ebamugav, piinlik ja hirmtunne, siis seda põhjustab teie kolmas koalitsioonipartner, mitte meie.

Tõeliseks väärtuste lakmuspaberiks tuleb sügisel Riigikokku jõudev ühiskonda lõhestav referendum. Kui Keskerakond läheb toetama ühiskonda pooleks rebiva referendumi korraldamist, siis on kõigile üheselt selge, et selle valitsusega ei ole muutunud mitte EKRE, vaid Keskerakonna väärtused.

The post Kas EKRE väärtustest on saanud Keskerakonna väärtused? appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt