Kaja Kallas: Hädaolukord tuleb sisustada konkreetsete käitumisjuhistega

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
12.03.2020

Koroonaviirus on tugevalt mõjutamas Eesti igapäevast elu ja majandustegevust. Olukord Eestis on tõsine ning seetõttu peavad Eesti valitsus, ametkonnad ja poliitilised erakonnad käituma ühtselt. Meie eesmärk on tagada, et ühiskond toimiks edasi, küll piiratult, aga toimiks. Eesti ühiskond vajab mitte enam soovitusi, vaid selgeid juhised, kuidas koroonaviirusega toime tulla. Kui see vajab eriolukorra väljakuulutamist, tuleb seda teha. See on meede, mis võimaldab võtta vastu otsuseid, mis tooks selguse.

Esiteks vajame võimalikult ruttu juhiseid, kas ja mis tingimustel võivad inimesed töölt koju jääda, kartmata sissetuleku kaotust. See eeldab tõhusat ja kiiret koostööd tööturu osapooltega. Vajame selgust, milline on riigi tugi tööandjatele kui peaks vajalik olema suurem töötajate töölt eemale jäämine. Inimesed peavad teadma, et nad saavad viiruskahtluse korral koju jääda kartmata sissetuleku kaotust. Riigipoolse lahenduse tekkimine sissetulekute säilitamise küsimuses on kriitilise tähtsusega edasiseks viiruse takistamiseks.

Teiseks vajavad omavalitused, riigiasutuste juhid ja ettevõtjad ühemõttelist ja selget suunist, kuidas korraldada koolide õppetööd, avalike asutuste tööd ja täpsemaid suuniseid suuremate töökollektiivide juhtimisel.

Kolmandaks, majanduse jahtumiseks valmistumisel tuleb alustada sellest, et saame selge pildi ette oma riigi rahalistest võimalustest. Me vajame realistlikku ülevaadet töötukassa, haigekassa ja muude valitsuse reservide olemasolust. Seejärel saame läbi mõelda, kuidas vajadusel erinevaid reserve täiendada ja riigieelarve paindlikkust suurendada, selleks et leevendada koroonaviirusega kaasnevaid negatiivseid majandusmõjusid. Samas peame jälgima, et me ei hakka paaniliselt kulutama, vaid astume samme, mis on hästi sihitud ja reaalse mõjuga.

Neljandaks, koroonaviiruse vastase võitluse esimene rinne on Eesti tervishoiusüsteem. Peaksime tervishoiuasutustele ja sotsiaalsüsteemile eraldama pikema vaatega lisaraha, sest viirusega kaasnevad kulud  ja erivajadused võivad olla pikemajalised, kui hetkel arvata oskame.

Eestis on aeg ühtsuseks ja kokku hoidmiseks. Oleme hoolivad iseenda, oma lähedaste ja Eesti ühiskonna suhtes. Teeme vajalikud otsused, et ühiskond saaks toimida ja viiruse levik takistatud.

The post Hädaolukord tuleb sisustada konkreetsete käitumisjuhistega appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt