Kaja Kallas: Eesti julgeolekusõnumitest rahvusvahelisel areenil

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
18.01.2022

Arutasime täna valitsuskabinetis pingelist julgeolekuolukorda Euroopas ning mida teha Eesti julgeoleku tugevdamiseks. Sõjaline surve ja Venemaa ähvardused kinnitavad, et Venemaa soovib kehtestada Euroopas uut julgeolekuarhitektuuri.

Praeguses pingelises julgeolekuolukorras on võtmetähtsusega pidev suhtlus liitlaste ja partneritega.

Eelmisel nädalal pidasin telefonivestlused Norra ja Taani peaministriga, eile kõnelesin oma Poola kolleegiga ning järgnevatel päevadel on mul ees veel mitmed kõned NATO liitlastega. Eesmärk on vahetada infot ja hoida Eesti seisukohti kindlalt meie liitlaste teadvuses. Suhtlus teiste riikide peaministritega on osa meie pidevast tööst Euroopa ja Eesti julgeoleku kindlustamisel.

Samuti olen praeguse julgeolekuolukorra tõttu Euroopas viimastel nädalatel rääkinud mitmete meediakanalitega, nende hulgas näiteks BBC, Politico, Le Figaro, Reutersi ja SVTga. See on taaskord võimalus seista selle eest, et Eesti seisukohad kõlama jääksid. Huvi on suur ja minult küsitakse sageli, mida vaba maailm peaks vastuseks tegema.

Minu vastus on olnud ühene: Venemaa on rünnanud Ukrainat, mitte vastupidi. Venemaa on ähvarduste saatel esitanud oma nõudmised Euroopa julgeolekuarhitektuuri muutmiseks, mitte Lääs. Seega mingeid järeleandmisi Venemaale ei tehta ja me ei saa langeda Venemaa väljapressimiste lõksu.

Kolmapäeval kell 14.00 algaval Riigikogu istungil on mul plaanis teha Euroopa ja Eesti julgeoleku olukorda puudutav poliitiline avaldus. Teen seal ka ettepanekud Eesti julgeoleku tugevdamiseks.

 

Meie sõnumeid rahvusvahelisest meediast:

West Must Avoid Russian ‘Trap’ in Talks, Estonian Premier Says – Bloomberg

Don’t fall into Putin’s trap, Estonian PM warns the West – POLITICO

EU Must Make Strong Signal of Deterrence to Russia, Estonia Says – Bloomberg

Kaja Kallas: «La Russie cherche à nous ramener trente ans en arrière» (lefigaro.fr)

Estland: ”Det är en fälla – vi får inte låta oss fångas” | SVT Nyheter

Baltics in talks to increase NATO troops on their soil -Estonian PM | Reuters


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt