Kaja Kallas apteegireformi tagasipööramisest: riik ei saa käituda sõnamurdlikult

Uudis
|
25.02.2020

Reformierakonna fraktsiooni esimees Kaja Kallas ütles täna riigikogus, et Reformierakond ei toeta apteegireformi viimasel hetkel tühistamist, sest siis käituks riik sõnamurdlikult.

“Kui Riigikogu jätaks seaduse menetlusse, siis ka kõige kiirema menetlemise juures jääks seaduse jõustumiseks aega 1,5 nädalat. Riik ei saa viis aastat ühte reformi ette valmistada ja siis viimasel nädalal oma meelt muuta. Kogu reformi tühistamine viimasel minutil enne 5-aastase ülemineku perioodi lõppemist pole mõistlik,” ütles Kallas.

Kallase sõnul tulevad pidevalt signaalid Riigikogu liikmetelt, et seadust muudetakse vahetult enne üleminekuaja möödumist. “See on omamoodi isetäituv ennustus: hulgimüüjad ei tee omapoolseid samme lootuses, et seadust muudetakse ning ähvardavad Riigikogu omakorda tuginedes sellele, et nad pole omapoolseid samme teinud sellega, et apteegid lähevad kinni,” selgitas Kallas.

“Apteegireform võeti teadupärast ette, sest Eesti inimesed maksavad ravimite eest rohkem kui peaks. Ja selle põhjuseks on see, et apteegid kuuluvad peamiselt kahele suurele hulgimüüjale ehk toimub nii öelda vertikaalne integratsioon. Proviisornõude kirjutamine seadusesse oli eesmärgiga tekitada suurem konkurents just jaemüügiturul ja tagada ravimite taskupärane kättesaadavus kõigile Eesti inimestele,” ütles Kallas.

Kallas sõnas ka, et kui seadust muudetakse enne üleminekuaja lõppemist, siis saavad kahjunõudeid esitada need proviisorid, kes on teinud investeeringuid apteekide rajamisse ja need hulgimüüjad, kes on oma jaeapteegid müünud tuginedes seadusele.

“Riigikogu võiks lasta apteegireformil jõustada, vaadata, kuidas üleminek toimub ja seejärel vajadusel uuesti sekkuda, kui probleemid tõesti tekivad. Võttes siis aluseks reaalse olukorra, probleemid ja sisulised vajadused, mitte lobistide hirmujutu. Praegune apteegireform pole ideaalne. Seal on kindlasti mitmeid aspekte, mis on problemaatilised, aga kogu reformi tühistamine pole mõistlik,” lõpetas Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt