Kaitseministri Hanno Pevkuri pöördumine võidupüha puhul

Arvamus
|
Hanno Pevkur
|
23.06.2024

Head eestimaalased

Täna tähistame võidupüha ja heiskame vabaduse sümbolina riigilipud.

Riigikogu, kes muutis 1934. aastal oma otsusega 23. juuni riiklikuks pühaks, valis selleks kuupäeva, mis tähistas Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 1919. aastal. Oma otsuses viitasid tollased riigimehed, et tegu on eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäevaga, mis tähistab meie lakkamatut võitlust eesti rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest.

Me elame täna vabas Eestis, kuid meid ümbritsev maailm ei lase kahjuks unustada, et vabadust ei saa võtta iseenesest mõistatavalt ka tänapäeval.

Olen kohanud viimastel päevadel palju inimesi, keda hiljuti kõlanud erinevad arvamused, kohati väga otsekohesed, on teinud murelikuks: kas meie vabadus on tõsises ohus? Kaitseministrina saan kinnitada, et meid ei ähvarda lähiajal vahetu oht.

Samuti kinnitan veelkord, et Eesti pole oma ajaloos mitte kunagi olnud paremini kaitstud kui täna. Oleme panustanud nii iseseisva kaitsevõime tugevdamisesse kui liitlastega koostöösse. Oleme soetanud võimeid, mis veel vaid mõned aastad tagasi poleks tollase rahastamistrendi juures olnud mõeldavad. Olgu selleks sadadesse miljonitesse ulatuvad laskemoonatarned või keskmaa õhutõrje, uued soomukid ja suurtükid või laevatõrjeraketid ja meremiinid. Oleme oma kaitsekulude suhtega rahvuslikku rikkusesse jõudnud tugevaimas sõjalises allianssis, NATOs, teisele kohale, möödudes ka Ameerika Ühendriikidest. Kõik kaitsevaldkonnas töötavad inimesed jätkavad maksimaalset pingutust, et meie rahvuslik julgeolek oleks tagatud ning kõigil eestimaalastel võimalus elada vabas Eestis.

Sellegi poolest kehtib ka tänases maailmas iidne sõjatarkus: kuid tahad rahu, siis valmistu sõjaks. Meie ainus võimalik vaenlane austab paraku vaid jõudu. Rahu sälitamiseks peame olema tugevad: sõjaliselt, majanduslikult ja oma meelelt.

Venemaa on jätkuvalt agressiivne ja ettearvamatu. Seetõttu tervitangi igati debatti, kuidas riigikaitsesse veelgi enam investeerida. Jah, lisaraha vajavaid valdkondi on palju, kuid kõige kallim vabadus on kaotatud vabadus. Ilma oma rahvusriigita pole ka kõigel muul tähtsust.

Oleme Kaitseväe juhtkonnaga lisarahastuse vajalikkuse osas üksmeelel. Loomulikult peame riigikaitse rahastamisdebatis arvestama vajadust riigi terviklikuks arenguks nii, et kedagi ei jäeta maha. Samas usun, et kõik otsustajad mõistavad kui oluline on tagada riigikaitsjatele kindlustunne, et vajadusel meie riiki maksimaalselt hästi kaitsta.

Ilusat võidupüha, armas Eestimaa!
Rõõmuderohket jaanipäeva, kallid eestimaalased!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt