Jüri Jaanson: hambaravihüvitis pole endiselt kõigile kättesaadav

Uudis
|
|
06.11.2017

Jüri Jaanson esitas Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile arupärimise möödunud aasta lõpus Riigikogu poolt vastu võetud Ravikindlustuse seaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse kohta, millega kehtestati tööealistele ravikindlustatud inimestele hambaravihüvitis. Reformierakond peab oluliseks patsientide vaba liikumist ja teenuseosutaja valiku tagamist. Praegusel juhul on tegemist ebavõrdse kohtlemisega.

„Suuri vaidlusi tekitas lõhe Haigekassa hinnakujundusmetoodika ja hambaravi turuhindade vahel, mis on takistanud hambaraviteenuse osutajatel sõlmida lepinguid Haigekassaga hüvitise kasutamiseks. Teenusega on liitunud vaid 25% teenusepakkujaist, peamiselt avaliku sektoriga seotud hambaraviteenuse osutajad. Ülejäänud ei ole pidanud liitumist olemasolevatel tingimustel võimalikuks,“ selgitas sotsiaalkomisjoni liige Jaanson olukorda.

Jaansoni sõnul on soov saada selgust, miks kasutab Haigekassa piirhindu, mis ei kata hambaravi reaalseid kulusid ega soodusta kvaliteetse teenuse pakkumist.

„Nüüdseks on selgunud, et hambaravihüvitisele kulub planeeritust vähem, mis loob võimaluse korrigeerida Haigekassa piirhindu, et hüvitatav teenus elanikele kättesaadavaks muutuks. Kahjuks on minister selle asemel teinud ettepaneku tõsta hüvitise suurust hoopis seniselt 30lt eurolt 50le,“ sõnas Jaanson.

„Suurim murekoht on aga fakt, et Haigekassaga on täiskasvanute hambaraviteenuse osutamiseks lepingu sõlminud vähem kui kolmandik hambaarstidest. Paljudes maakonnakeskustes, suuremates linnades ja valdades on teenus praktiliselt kättesaamatu, küll aga oli praeguse ministri üks peamiseid valimislubadusi just täiskasvanute hambaravi toetamine,“ on Jaanson murelik.

„Alates 2018. aasta 1. jaanuarist muutub analoogselt raviteenustele kättesaamatuks ka hambaproteesihüvitis pensionäridele. Kahjuks puudub kõigil osapooltel täpsem informatsioon hinnamääradest, mis võib tulevikus pensionäridel hambaproteesihüvitise saamise problemaatiliseks muuta. Selle vältimiseks tuleks praegusest hambaravihüvitise juhtumist õppida,“ võttis Jaanson probleemse valdkonna kokku.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt