Jürgen Ligi: aktsiise tuleb vähendada nii rahvatervise, majanduse kui eelarve huvides

Uudis
|
19.04.2018

Täna loetakse Riigikogus Reformierakonna fraktsiooni seaduseelnõu, mis näeb ette tühistada 2017. aasta 1. juulist ja 2018. aasta 1.veebruarist kehtestatud ning tulevased aktsiisitõusud. Eelnõu kohaselt väheneks aktsiis kangel alkoholil 5%, õlul 46% ja veinil/kääritatud jookidel 17%. Eelnõu autorid ei arva, et viimase kahe aasta aktsiisitõusudest tekitatud kahju oleks täielikult tagasi pööratav, kuid on kindlad, et piirikaubandus väheneks sellega talutava määrani, kus odav alkohol ei voola turule ebamõistlikul hulgal ega kahjusta enam otseselt rahvatervist ja riigieelarvet. Leevendust saaksid sellest nii kohalik kaubandus, turism kui kodumaine tootja.
 
„Nagu oleme varem hinnanud, toob alkoholiaktsiisi viimaste tõusude tõttu mitmekordistunud piirikaubandus riigieelarvele otsest kahju üle 100 miljoni euro aastas. Oleme kaotamas töökohti ning mõttetult kuluvat aega kaubareisidele. Kuigi aktsiisitõusu eesmärk on olnud kallim ja kättesaamatum alkohol, on keskmine alkoholi hind piirikaubanduse tõttu langenud, millega on aktsiisipoliitika läbi kukkunud. On karta, et tarbimise kümne aastane langustrend lõpeb, igatahes ei saa ta nii jätkuda loodetud tempos. Pakume koalitsioonile võimaluse tõestada, et soovitakse vigade parandust, mitte jagelemist teemal, kas paremad on rahandusministrite Sven Sesteri algatatud või Toomas Tõniste heaks kiidetud aktsiisitõusud,“ võttis Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi eelnõu vajaduse kokku.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt