Ivi Eenmaa: eakate paremast heaolust võidab kogu ühiskond

Arvamus
|
|
15.04.2021

Aprilli algusest tõusid pensionid üle Eesti keskmiselt ligi 30 eurot. Esimene samm on sellega astutud, kuid tööpõld eakate elukvaliteedi parandamiseks on veel lai. Pensionide tõstmisega tuleb jätkata, samuti peab keskmine pension saama ja jääma tulumaksuvabaks kõigile pensionäridele olenemata sellest, kas ta peab lihtsalt pensionipõlve või käib tööl.

Vananemine on loomulik osa elust, mis käib meiega kaasas. Kuulun ka ise 60+ põlvkonda ja usun, et nii praegused kui ka tulevased pensionärid nõustuvad minuga, kui ütlen, et vanaduspõlve peab saama nautida ja mõnusalt veeta. See on võimalik siis, kui inimest ei vaeva mure igapäevase toimetuleku pärast, tihti ka üksindus või rasked tervisemured.

Väärikas eas olevate inimeste elukvaliteedi parandamine on Reformierakonna juhitava valitsuse üks prioriteete. Selle kinnituseks võib pidada, et jaanuaris ametisse asunud valitsuse koalitsioonileppes on kirjas nii täiendav pensionitõus kui ka keskmise vanaduspensioni muutmine tulumaksuvabaks.
Kaja Kallase valitsus on olnud ametis pisut üle kahe kuu ja valitsusleppesse kirjutatu on saamas tegelikkuseks.

Aprilli algusest jõustus pensionitõus, millega suurenesid pensionid indekseerimise tulemusena keskmiselt 1,6 protsenti. Koos valitsuse kinnitatud täiendava pensionitõusuga tõuseb keskmine 44aastase staažiga vanaduspension 552 euroni. Sellele lisandub pensionilisa iga lapse kasvatamise eest, mis tõuseb 3,6 eurole. Rahvapensioni määr suureneb 30 euro jagu.

Sellega ei ole töö veel tehtud. Reformierakond on valitsuses võtnud eesmärgi tõsta täiendavalt pensione ka 2022. aastal ja muuta keskmine pension tulumaksuvabaks. Kui riik hoolib oma eakatest, siis tuleb lõpetada olukord, kus riik ühe käega annab pensionitõusu, kuid teisega võtab tõstetud osa tulumaksuna tagasi. Seepärast on mul hea meel, et eelnõu keskmise pensioni tulumaksust vabastamiseks on juba rahandusministeeriumis väljatöötamisel. Sealjuures hakkab keskmine pension olema tulumaksuvaba ka töötavatel pensionäridel. Vanem põlvkond on tööturul oluline ressurss, mistõttu on väga suur viga lükata neid inimesi kõrgema maksustamisega tööturult eemale.

Ei kujuta ette, mis juhtuks koolides, meditsiiniasutustes ja mujal, kui sealt lahkuksid pensionieas suurte kogemuste ja teadmistega inimesed. See viga vajab kiiret parandamist ja seda me ka teeme.

Lisaks täiendavale pensionitõusule ja keskmise pensioni tulumaksuvabastusele on vaja mõelda aga ka sellele, kuidas eakad saaksid vanaduspõlve veeta aktiivselt ja mis samuti oluline – hoiduda üksindusest. Tallinnas on Reformierakonnal selleks idee luua igale pensionärile Aktiivsuskonto. See on konto, kuhu linn kannab igal aastal 200 eurot, mida pensionär saab kasutada erinevateks tegevusteks, mis teda aktiivsena hoiavad. Alustades spordirajatiste ja taastusraviteenuste kasutamisest teatrite külastamise ja ajakirjanduse tellimiseni, et elu ja arengutega paremini kursis olla. Miks mitte ka uute hobidega tegelemast, näiteks maalimise, keraamika, õmblemise ja palju muu sellise õppimisega alustamist?

Tallinna linnale läheb Aktiivsuskonto loomine aastas maksma ligi 19 miljonit eurot. Pealinna üle 800 miljoni euro suuruse eelarve juures ei ole selleks vajaliku raha leidmine kindlasti võimatu, kui on tahet. Eriti, kui vaadata summat, mida Tallinna linn kulutab igal aastal linnajuhtide propagandale (rohkem kui 3,5 miljonit!!!) ning ebavajalike asutuste ja ametnike ülalpidamiseks. Pealegi ei ole Aktiivsuskonto ainult kulu, vaid see toob ka kasu. Ühelt poolt on tänu sellele pensionärid aktiivsemad ja tervemad. Teisalt annab see uut hoogu ka kriisis tugevalt pihta saanud teenusmajandusele.

Kokkuvõtteks. Nende sammudega tagame, et inimesed, kes on ühiskonnale palju andnud, tunneksid end vanemas eas kindlamini ja vajalikena.

Sellest võidab kogu meie ühiskond, sest minu põlvkonna inimestele on tähtis ise toime tulla ja mitte oodata käsi pikalt ees sotsiaalabi. Lisaks sellele, et vanemaealiste elu läheb paremaks, arvan, et ka noorematel on kindlam tunne, kui nad näevad, et nende vanemad ja vanavanemad on hoitud ning nende endi vanaduspõlv turvalisem. Selle viimase nimel peavad just nemad praegu pingutama.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt