Igor Gräzin: laenamise tragöödia (Eesti Päevaleht)

Arvamus
|
30.04.2008

Just nagu needus on meid majanduse jahtumise ajal tabanud suhteliselt ootamatu häda: nn SMS-laenude kriis, mille ohvriks on langenud 60 000 Eesti inimest.

Just nagu needus on meid majanduse jahtumise ajal tabanud suhteliselt ootamatu häda: nn SMS-laenude kriis, mille ohvriks on langenud 60 000 Eesti inimest. Kiiret tarbimislaenu pakutakse pööraselt kõrgete protsentidega, mis kõiguvad 200 kuni 1000 vahel. Nende laenude turundus on ülimalt agressiivne ja piirneb sageli otsese pettusega. Tegelikud laenutingimused on paremal juhul kas esitatud peenes kirjas, eksitaval moel või puuduvad hoopis. Kogu seda laenuäri, mis meenutab 1990-ndate putkakaubandust Kadaka turul, ei aja soliidsed finantsette-võtted, veel vähem pangad, vaid jõukad rahainimesed, kes peidavad oma tegelikud nimed ja nähtavad firmad väljamõeldud ja sisuliselt fiktiivsete varjunimede alla.

Räpane äri

Niisugusel, lubatagu siis öelda räpasel äril ei ole midagi ühist ei turumajanduse, liberalismi ega ärieetikaga. Lisaks pettusele (valereklaam) ja amoraalsusele on kiirlaenude aluseks ka olulise eraõigusliku põhimõtte rikkumine. Tehingust saadav tulu peab olema mõistlik ja tehing sõlmitud enam-vähem võrdsete poolte vahel. Kõnealusel juhul on sõlmijateks võimas rahatuus ja meeleheitel olev inimene, kellelt tahetakse võtta viimane. Võlaõigusseadus ütleb otse: tehing ei tohi olla moraalipõhimõtete vastane ja tsiviilõiguse üldosast (§ 86) teame, et heade kommetega vastuolus olev tehing on tühine. Kui nüüd võtta aluseks see, et nimetatud leping on kehtetu ex tunc, siis kuuluks SMS-laenust tagasimaksmisele põhilaen pluss teatav mõistlik protsent (näiteks Eesti pankade keskmine) ja ülejäänu tuleks lihtsalt kustutada. Ma ei tea, kas kohus oleks valmis sellise otsuse langetama, aga õiglane see ju oleks.

Ajakirjanik Rein Siku idee (EPL 29.04) tagada liigkasu-võtjatele nende kasumid riigi sotsiaalrahadest pole vastu-võetav. Pensioni-, töötu-, haigekassarahad pole rahvalt kogutud selleks, et nuumata inimliku palge ja hinge kaotanud liigkasuvõtjaid. Nendega peavad tegelema finantsinspektsioon, Eesti Pank, politsei ja seadusandlikult riigikogu.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt