Haridusministeerium peaks lastega perede elu parandama, mitte seda keerulisemaks muutma

Arvamus
|
22.01.2021

Õnne Pillak, 2 lapse ema

Haridus- ja teadusministeeriumi küpsev plaan võtta vanematelt ära valikuvõimalus panna laps peredele sobivasse lasteaeda on otse öeldes paha plaan. Võta või jäta idee teeb peredele töö- ja pereelu korraldamise keerulisemaks ja soosib autostumise suurenemist.

Küllap iga lapsevanem võiks rääkida, kui peen kunst on pere- ja tööelu sujuv korraldamine ning jagada nippe, kuidas seda paremini teha. Minu jaoks on üks väga oluline osa sellest kunstist lasteaed, mis asub kodu lähedal, sest oma kaksikuid lasteaeda viies ja sealt tuues ei pea ma planeerima ekstra lisaaega. Olen päris kindel, et ma pole erand ning kodu või vanema töökoha lähedane lasteaed on enamikele peredele hea abivahend argipäeva sujuvamaks korraldamiseks. See on võimalik, sest Tallinnas saame ise valida kolm meelepärast lasteaeda, kuhu laps(ed) lasteaiakoha saamiseks järjekorda panna. Mitte täielikult, aga suuresti suudab Tallinna linn vanemate soove täita ning ühte kolmest lasteaiast enamus peredest lapsele koha ka saavad. Ministeeriumi plaan võtta peredelt valikuvabadus ja anda see omavalitsusele tähendab suures plaanis, et näiteks Nõmme väikeste lastega pered peaks tulevikus olema valmis igal hommikul ja õhtul sõitma Lasnamäele lapsele järgi või Pirital elavad pered saavad lasteaiakoha näiteks Mustamäel. Mõelge nüüd ise, milline lisaajakulu oleks edasi-tagasi sõitmine ja mida paremat saaks selle ajaga teha.

Siit jõuame teise miinuseni, mida küpsev plaan endaga kaasa toob. Sundsõidud ja autostumine. Mida kaugemal kodust või töökohast asub lasteaed, seda suurem on tõenäosus, et laps viiakse lasteaeda autoga. Nii sunnitakse vanematele peale sõite, mida nad omal vabal valikul ehk ei teeks, sest kiiretel hommikutel on iga minut arvel ning teise linnaossa või linna otsa lapse lasteaeda viimine on autoga kiirem ja mugavam. Tulemus. Lapsed liiguksid vähem, autosid tuleks juurde ja ummikud suureneksid veelgi. Või mõeldes nendele peredele, kus ei ole autot ega taha autot perre ning kes peavad viima last lasteaeda ühistranspordiga. Mõelge nüüd ise, mida tähendab kodust kauge lasteaed neile peredele. Hommikul varem tõusmist, hommikul unise ja õhtul väsinud lapse seiklemist läbi linna koju. Rohkem aega bussis, trollis, trammis ja vähem aega perega koosolemiseks, mängimiseks, õppimiseks, puhkamiseks. Tulemuseks lühema uneajaga, väsinud ja pahurad lapsed. Kas tõesti see on haridus- ja teadusministeeriumi südamesoov?

Selle asemel, et peredele kaikaid kodaratesse loopida, tuleb iga otsuse ja teoga pakkuda võimalusi, kuidas nende igapäeva elu lihtsamaks ja mõnusamaks teha. Luua võimalusi, et emadel ja isadel oleks kergem leida aega endale, olla rohkem koos oma perega ning vähem aega autos ja ummikus. Teha kõik selleks, et pered eelistaks autoga lapse lasteaeda viimisele jalutamist, kevadel rattaga ja talvel kelguga sõitmist.

Valikuvabaduse ära võtmine lastega perede elu paremaks ei tee. Vastupidi. Minu soe soovitus on see halb idee unustada ja keskenduda lahendustele, mis teevad perede, laste ja õpetajate elu lihtsamaks ja tervislikumaks.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt