Täna võttis Riigikogu 86 poolthäälega vastu uue Perekonnaseaduse. Kaks ja pool aastat Riigikogu menetluses olnud eelnõus muutusid algtekstiga võrreldes olulisel määral need peatükid, mis puudutavad lapsendamist ja abikaasade varalisi suhteid.
Uue perekonnaseaduse peamisteks märksõnadeks on hoolivus ja laste kaitse. “Mida rohkem selle eelnõu teksti lugeda, seda kindlamaks saab veendumus, et eelnõu keskpunktiks on vastastikku hoolivad suhted perekonna sees ja eelkõige laste kaitse igas olukorras, nii abielu ajal kui ka abielu lõppedes,” märkis eelnõu menetlemist korraldanud õiguskomisjoni liige Erik Salumäe.
Eelnõu toob uudsena perekonnaõigusesse hooldusõiguse kontseptsiooni. Hooldusõiguse põhimõtted näevad ette vastutustundliku ning vägivallavaba kasvatuse, mille käigus tuleb arvesse võtta lapse arengutaset. Võimalust mööda tuleb lapsele anda õigus tema kasvatamise küsimustes kaasa rääkida. Põhirõhk on kõigi lapse kasvatamise ja hooldamisega seotud küsimuste puhul lapse heaolul ja tema huvidel.
Uudne on ka abikaasade varasuhete regulatsioon. Abiellujatel avaneb võimalus juba abiellumisavaldust esitades otsustada, millist kolmest võimalikust varasuhtest – kas varaühisust, varalahusust või juurdekasvusüsteemi – nad endile kõige sobivamaks peavad. “See ei ole kindlasti abielu materiaalse poole ületähtsustamine võrreldes kehtiva seadusega, sest paraku, kuna varasuhted kogu ühiskonnas on muutunud keerulisemaks, siis peavad need ka perekonna sees olema juba algusest peale üheselt ja selgelt kokku lepitud,” ütles Salumäe.
Juhul kui abiellujad ei ole abielludes valikut teinud, kohaldub nende suhtes automaatselt varaühisus. Varaühisus kui sisuliselt praegu kehtiva ühisvarasüsteemi analoog jääb automaatselt kehtima ka kõigi seaduse jõustumise ajal abielus olevate paaride suhtes, kes ei otsusta valida mõnda muud varasuhet või kes ei ole sõlminud abieluvaralepingut.
Perekonnaseaduse eelnõu lõppvariant kujunes kõigi parlamendierakondade ning paljude kodanikuühenduste ja ekspertide ühise töö tulemusena. “On väga oluline, et perekonnaseadus peegeldab ühiskonna kui terviku võimalikult konsensuslikku arusaamist perekonnast, selle väärtustest ja toimimisest,” rõhutas Salumäe.
Uus perekonnaseadus jõustub 2010. aasta 1. juulist.