Eerik-Niiles Kross: Venemaa on kaotanud 5 päevaga kolmandiku sellest, mida Afganistani sõjas 10 aastaga

Arvamus
|
Eerik-Niiles Kross
|
01.03.2022

Viies hommik. Kiiev on endiselt alistamatu. Ukrainas aga käivad mitmel rindel väga rasked lahingud.

Kokkuvõttes aga on sõja suund praegu ukrainlastele parem. Ukraina väejuhatus, mida ei õnnestunud vastasel isegi esimese suurrünnakuga rivist välja lüüa on muutunud tugevamaks ja kiiremaks. Üle 70% ukrainlastest usub, et nad võidavad sõja. Venemaa on kaotanud viie päeva jooksul langenutena juba kolmandiku sellest, mis nad kaotasid kogu Afganistani sõja jooksul kümne aastaga. Mõelge sellele ja tundke nende emadele kaasa.

NATO ja Euroopa Liit on saavutanud ilma igasuguse liialduseta enneolematu ühtekuuluvustunde, energia ja sihikindluse. Igas Euroopa riigis käivad üldrahvalikud korjandused Ukraina abistamiseks. Kõigi eluvaldkondade inimesed, arstidest ja advokaatidest häkkerite ja ärimeesteni, on tulnud vabatahtlikena appi kõigis küsimustes. Põgenikeskeptilised Ida-Euroopa riigid ja rahvad on avanud oma piirid ja südamed Ukraina sõjapõgenikele. Euroopa Liit (veel 72 tunni eest täiesti välistatud mõte) ostab Ukrainale sõdimiseks hävituslennukeid. Relvaabi voolab võitlejatele. Üle Euroopa avaldavad vabatahtlikud soovi minna agressori rünnaku all olevale rahvale relvaga appi. Ja Euroopa riigid lubavad seda.

Sellist sõda loodeti okupeeritud Eestis 1945 ja nii aastaid kuni lootus peaaegu kustus. Loodeti siis kui meid sama moodi “vabastama” tuldi. Sõda, kus Lääne demokraatiad ükskord ometi astuvad õigluse, vabaduse ja oma väärtuste eest välja. Kõik rahvad siinpool Oderit tunnevad ennast korraga nagu oleks koorem langenud. “Nüüd nad mõistavad meid.” Nüüd ei pea enam häbelikult selgitama, et võib-olla idast siiski tuleb ka oht. Nüüd ei pea enam seletama, et me ei teinud oma iseseisvuse taastamisega Venemaale “liiga.” Et ei, me ei pea olema selle eest tänulikud, sest see on meie õigus ja mittevabadus oli ebaõiglus.

Need, kes kuulutasid, et “nad kunagi ei tule teile appi”, “me oleme üksi”, “meil pole kellegi peale loota” eksisid. Nad kas olid jäänud uskuma Mordori mesijuttu, kartma tema ähvardusi või noolinud tema raha. Ühe pauguga tõestas Euroopa, et jah, kui hädaoht on tõsine, siis vabadus ja väärtused kaaluvad kõik muu üles. Investeerimispankurid ütlevad täna, et tühja kaotustest vene börsil. Kõige parem investeering hetkel on raha Ukraina relvadesse. Selle investeeringu tulu on rahas negatiivne, aga rahast mõõdetamatult väärtuslikum. Sest see on vabadus. Kõige aplamaiks peetud suurfirmad kirjutavad uhke enesestmõistetavusega korstnasse miljaradisi investeeringuid.

Ukraina kannatuste hinnaga ja Ukraina kangelaslikkuse tõttu on maailm saanud äkki suurest teesklusest vabaks. Need valed, mis vaikiti maha pärast Teist maailmasõda, need valed mis vaikiti maha pärast Nõukogude Liidu lagunemist, on nüüd avali ja paljad. Ja kaotanud oma ahistava jõu.

Tõde teebki vabaks. Ja kuigi raske sõda käib, masendavad lahingud on ukrainlastel ees, ka neil, nagu meil kõigil, on täna hingata kergem.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt