Eerik-Niiles Kross: Miks rikub siseminister Magnitski nimekirjale kehtestatud sissesõidukeeldu?

Uudis
|
Eerik-Niiles Kross
|
19.09.2017

Riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross edastas peaminister Jüri Ratasele kirjaliku küsimuse, soovides teada, miks rikub siseminister Riigikogu poolt 2016. aasta lõpul vastu võetud väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muudatusi, millega anti õiguslik alus kehtestada nn. Magnitski nimekirjas olevatele inimestele sissesõidukeeld.

„Probleemiks on kujunenud siseministri meelevaldne tõlgendus nn Magnitski nimekirja paragrahvi rakendatavuse küsimuses. Siseminister väidab, et seadusesse lisatud muudatused ei ole sissesõidukeelu kehtestamiseks piisavad ning esitas Riigikogu ees omapoolse tõlgenduse, nagu saaks keeldu kehtestada vaid siis, kui eksisteerib lisaalus ehk tõendatav oht riigi julgeolekule,“ selgitas Kross.

Krossi sõnul oli ja on seadusandja mõte kõnealuse seadusemuudatusega anda õiguslik alus sissesõidukeelu kehtestamiseks juhtumitel, mil isik ei pruugi Eesti julgeolekut otseses mõttes ohustada, küll aga on teinud midagi, mis ohustab meie väärtussüsteemi ja on seetõttu ebasoovitav.

„Selline alus on antud, Riigikogu on seaduse 90 poolthäälega vastu võtnud ja president on selle avalikult Inimõiguste konverentsil välja kuulutanud. Eesti on saanud rahvusvaheliselt kiita kui esimene Euroopa riik, kus kehtestati sissesõidukeeld nn Magnitski nimekirjale,“ märkis Kross.

Oma kirjas tuletas Kross peaministrile meelde, et ka Ratas kinnitas Riigikogus maikuus enesestmõistetavalt, et seadust tuleb täita ning valitsus lähtub Riigikogu tahtest.

„Ka Tartu Ülikooli õigusteadlased on seisukohal, et seaduse niisugune tõlgendamine siseministri poolt on meelevaldne ning peavad sissesõidukeelu kehtestamist täiesti piisavaks, millele ei pea lisanduma konkreetset lisaohtu,“ viitas Kross professor Jüri Saarele.

„Õigusriigis ei saa olla diskussiooni, kas siseminister peab vajalikuks seaduse rakendamist, vaid vastaval ametnikul peab olema kehtivast seadusest lähtuvalt kasutada konkreetne nimekiri isikutest, keda riiki ei lubata. See nimekiri on siseministeeriumile korduvalt esitatud,“ ütles Kross.

Reformierakonna fraktsiooni liige Eerik-Niiles Kross soovib kirjas peaministrile teada järgmist: Kas vahepealsel ajal on õnnestunud sundida siseminister seadust täitma? Kas endiselt leidub mõni Magnitski nimekirja isik, kelle suhtes ei ole sissesõidukeeldu kehtestatud? Kui jah, siis millal lõpetab valitsus seaduserikkumise ning rakendab Magnitski nimekirjas olevatele isikutele sissesõidukeelu?


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt