Eerik-Niiles Kross: aitab antivakserite sallimisest! Pakun lahendused, kuidas nende tekitatud kahjusid vähendada

Arvamus
|
Eerik-Niiles Kross
|
03.08.2021

Eesti inimeste vaktsineerimistempo on juba meile saabunud kolmanda koroonalaine hakul kahjuks ikka veel liiga aeglane. Jääme maha isegi Prantsusmaast ja Hispaaniast.

Kuvand hästi organiseeritud, ratsionaalsest, efektiivsest intelligentse elanikkonnaga e-riigist kipub murenema.

Arvan, et aeg on lõpetada vaktsineerimise teemal vandenõuteooriate levitajate ja hirmude külvajate suhtes tolerantsus. Vaba ühiskonnana oleme niigi sunnitud taluma inimeste õigust oma lollust avalikult eksponeerida. Tolerantse inimesena olen valmis kaitsma ka igaühe õigust riskikäituda – ennast surnuks juua, suitsu teha, ilma kiivrita rattaga sõita ja loomulikult ka valitsust kritiseerida. Vaktsineerimisest keeldumine ei ole sedasorti käitumisega aga võrreldav.

Jätame kõrvale ammu toetamist leidnud asjaolu, et vaktsiinivastast desinformatsioonikampaaniat kogu läänemaailmas finantseerib Kreml läbi mitmesuguste erioperatsioonide. Jätame kõrvale ka asjaolu, et paremradikaalid on kohati avalikult salamisi leidnud „minu keha on püha“ tegelastega ühise keele ja kasutavad antivaktsineerimise teemat ära arutus võitluses müstilise „süvariigiga“. Piirdume lihtsalt tõdemusega, et vaktsineeritud inimesel on vähemalt 200 korda väiksem risk ise nakatuda, aga mis ühiskonnale veel olulisem, vähemalt 200 korda väiksem risk ise teisi nakatada.

Vaja on karmimat kätt

Olen nõus, et vaktsineerimist üldiselt kohustuslikuks teha ei saa, inimestel peab jääma võimalus ise langetada vastutustundlik ja informeeritud otsus. Valitsuse ülesanne seejuures on oma inimesi vaktsineerimise teemal aktiivselt teavitada ja vaktsineerimist võimalikult efektiivselt korraldada.

Küll aga olen jõudnud seisukohale, et meie kõigi tervise ja majanduse kestmise ning elu edasimineku huvides on vajalik võtta vaktsiinidest keeldujate ja ka vaktsineerimisega viivitajate suhtes senisest märksa rangem hoiak. Jah, riik ei saa keelata osadel inimestel olla arutu. Aga riik peab ja saab minimeerida arutute inimeste põhjustatud ohtu arukate inimeste tervisele ja elule.

Seega pakun välja järgmised meetmed antivakserite poolt meile kõigile tuleneva kahju vähendamiseks ja vaktsineerimistempo tõstmiseks:

  1. Muuta vaktsineerimine kohustuslikuks kõigile meditsiini-, haridus- ja teenindussektori töötajatele.
  2. Valitsus, mille prioriteet on Eesti elanikkonna vaktsineerimine, ei saa lubada oma koosseisus antivakserist ministrit, ükskõik, kui segast juttu too oma õigustuseks ka ei räägiks. Kutsun Keskerakonda üles asendama kultuuriminister kellegagi, keda on võimalik lubada kultuuriüritustele ilma teiste tervist ohustamata.
  3. Inimene, kes keeldub omal valikul (mitte tervislikel vastunäidustustel) vaktsiinist, peab andma selle kohta allkirja. Inimene, kes loobub vaktsiinist, kaotab koroonaravi vajaduse korral Haigekassa kindlustuse. Kui tahad „ise vastutada“, siis ole valmis oma ravi eest ise ka tasuma.
  4. Inimest, kes on keeldunud vaktsiinist ja seab teisi inimesi nakkusohtu, on võimalik vastutusele võtta KARS § 192 alusel.
  5. Avalikesse hoonetesse pääseb ainult vaktsineeritud isik või negatiivse tulemusega PCR testi esitamisel. Avalikke teenuseid osutatakse ainult vaktsineerimispassi või negatiivse tulemusega PCR testi esitamisel. Mitmesuguste toetuste saajatele, taotlejatele, dokumentide taotlejatele tuleks sisse seada vaktsineerimisvõimalus. Ühtlasi teha avaliku teenuse osutamine võimalikult laialdaselt seotuks eelneva vaktsineerimisega.
  6. Tähtajalise elamisloaga inimesed kaotavad elamisloa, kui keelduvad vaktsineerimisest.
  7. Kaaluda võiks ka vaktsineerimispunktide avamist KOV valimistel. Inimene, kes tuleb valima ja ei ole vaktsineeritud, saab minna kõrvaltuppa süsti saama.

 

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt