Arto Aas: Valitsus eksleb nagu siil udus

Arvamus
|
01.11.2018

Valitsuse liikmed võidukalt Linnahalli külastamas 2016 (foto: Linnaleht)

Valitsuse peamine töö on otsuste langetamine ja poliitikate kujundamine. Paraku on Keskerakonna valitsus valinud mugavama tee ja loobunud sisuliste valikute tegemisest. Riigi kinnisvarapoliitika on sihitu paigaltammumise ilmekas näide. Suured ja olulised kinnisvaraobjektid lagunevad või seisavad kasutult, samal ajal ei julgeta langetada otsuseid nende müümise või investeeringute osas.

2016.aastal ametisse astunud valitsuse üks suuremaid lubadusi oli Linnahalli renoveerimine. Suure meediashow saatel Linnahalli külastanud ministrid lubasid selle valmimist juba 2019.aastaks, mis pidi Tallinna tooma 20 miljonit uut turisti aastas. Juba siis tundusid õhku loobitud lubadused rumalad ja naiivsed. Praguseks on selge, et Linnahalli renoveerimiseks pole isegi 2019.aasta riigieelarves ühtegi eurot ette nähtud ja vaevalt turistid Linnahalli seintele soditud Märt Sultsi valimisgrafitit vaatama tahavad tulla.

Eelmise aasta suvel valmis ministeeriumide ühishoone, mis pidi kaasa tooma olulise kulude kokkuhoiu tänu paremale ruumikasutusele ja energiasäästule. Aasta hiljem olid aga ministeeriumide endised hooned Tallinna südalinnas jätkuvalt tühjad ja tekitasid ainult kulusid. Valitsus oli need majad lihtsalt unustanud. Hiljem on need hiilivalt täitunud jälle uute ametnikega, mis paneb kogu kolimisprotsessi ratsionaalsuses kahtlema.

Segased on lood ka mitmete ajalooliste sümbolhoonetega. Kas keegi teab valitsuse kindlat plaani Patarei merekindluse, Liberty mõisakompleksi või Rüütelkonna hoonega? Mis on nende tulevik? Või milliseks peab kujunema Riigi Kinnisvara ASi saatus? Kas valitsus soovib, et RKAS oleks jätkuvalt keskne kompetentsikeskus või tuleks riigile kuuluvad büroohooned hoopis börsile viia.

Mitmete otsuste venimist põhjendatakse rahapuudusega. Küllap see olekski tõsi, kui samal ajal ei puistaks valimisteks valmistuv valitsusliit katuserahadena laiali 30 miljonit eurot. Seejuures finantseerides objekte, mis on valdkondlike strateegiatega vastuolus.

Kõik valitsuse otsused ei saagi olla lihtsad ja populaarsed, aga nagu targemad mehed on öelnud – kui tahad kõigile meeldida, siis mine müü parem jäätist.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt