Arto Aas: Patarei merekindluse tulevik

Arvamus
|
16.08.2013

Lagunenud Patarei merekindlus ja suletud mereäär on üks suuremaid häbiplekke Tallinnas. Ometi on tegemist äärmiselt huvitava ja kauni piirkonnaga, mis väärib korda tegemist. (Pildimaterjal: RKAS, autor Martin Aunin)

Riigi Kinnisvara AS on algatanud piirkonna arendamiseks detailplaneeringu koostamise ja  seadnud eesmärgiks Patarei merekindluse väärtustamise ja tervikliku linnakeskkonna arendamise. Piirkonda on ette nähtud avalik linnaruum elamu- kui äripindadega.

Planeeritav ala asub arheoloogiamälestiseks tunnistatud 13.–16. sajandi asulakohal. Lisaks paikneb planeeritaval alal aastaist 1829-1840 pärinev kaitsekasarm ja 1838. aastast pärinev kaitsekasarmu mortiirpatarei, mis mõlemad on tunnistatud arhitektuurimälestiseks. Planeeritav ala jääb Tallinna vanalinna muinsuskaitseala kaitsevööndisse, mille hoonestamisel tuleb tagada vanalinna silueti vaadeldavus.

Paljassaare ja Russalka vahelise rannaala üldplaneeringu kohaselt ei tohi alale kavandatav uushoonestus olla kõrgem kui kaitsekasarmu karniis. Hoonestusviis valitakse vastavalt arhitektuurikonkursi tulemustele ja arhitektuuri-ajaloolistele eritingimustele. Eesmärgiks on seatud atraktiivne ja inimsõbralik linnaruum ajaloolise ja uushoonestuse vahel, eriti merekindluse maapoolsetel külgedel.

Patarei merekindluse renoveerimiseks on otstarbekas kaasata erakapitali. Ajaloolise mälu säilitamiseks on ette nähtud avaliku muuseumi rajamine. Era- ja avaliku sektori koostöös saaks sellest vaieldamatult üks Tallinna põnevamaid kohti, eriti kui arvestada, et Lennusadam jääb kiviviske kaugusele.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt