Arto Aas: Ootan uuelt võimuliidult oluliste reformidega jätkamist

Arvamus
|
10.11.2016

Oleme riigihalduse valdkonnas algatanud ja ära teinud pooleteise aastaga rohkem reforme kui viimase kümne aasta jooksul kokku. Kõik need tegevused muudavad riiki ja kohalikku omavalitsust tõhusamaks ning aitavad avalikke teenuseid inimestele paremini pakkuda. Ootan uuelt võimuliidult jätkamist oluliste reformidega, mis tugevdavad Eesti omavalitsusi, vähendavad bürokraatiat ja muudavad valitsussektori tõhusamaks.

Kindlasti tuleb lõpuni viia haldusreform, mis on algatanud paarikümne aasta suurima omavalitsuste ühinemiste laine. Igasugune ebakindluse tekitamine ja omavalitsustele antud lubaduste murdmine on reformile hukatuslik. Vastu tuleb võtta juba valitsusele esitatud valdkonnaseadused ja omavalitsuste uus rahastamismudel, mis tugevdab omavalitsuste tulubaasi ja vähendab ääremaastumist.

Kiirelt tuleb lõpule viia maavalitsuste reform ja depolitiseerida nende ametkond. Samuti peaks uus valitsus jätkama riigimajade rajamise, kaugtöökohtade loomise ja asutuste pealinnast väljaviimise programmiga, mille senise valitsusega käima lükkasime. Nende reformide tervikmõjus tugevneb Eesti omavalitsusmaastik ja teenuste regionaalne kättesaadavus.

Riigivalitsemise valdkonnas tuleb jätkata riigipalgaliste arvu vähendamisega sisuliste reformide kaudu. Kindlasti ei tohi seisma panna edukalt käivitunud bürokraatia vähendamise projekte, tugiteenuste konsolideerimist ja ühishangete juurutamist. Samuti tuleb jätkata kinnisvarareformi, rakendusüksuste moderniseerimise ja avalike teenuste kaardistamisega.

Riigiülesannete analüüsi põhjal ootab ellu viimist hulk ettepanekuid, näiteks transpordi valdkonna ühisameti moodustamine, maapõue poliitika ümberkorraldused, uuendused tervishoiuvaldkonnas ning riigiasutuste info- ja kommunikatsioonitehnoloogia edasine konsolideerimine. Ministeeriumide ühishoonesse kolivate asutuste koostööd tuleb jätkata täiesti uuel tasemel.

Samuti tuleb jätkata nii koolivõrgu korrastamise kui haiglate võrgustamisega. Lõplik punkt tuleb panna Rail Balticu trassi asukoha määramisel, mis on oluline ühendamaks Eestit tugevamalt Kesk- ja Lääne-Euroopaga.

Kõik need pikalt oodatud reformid ja tegevused on põhjalikult ette valmistatud ja käima lükatud. Nende pidurdamine või edasilükkamine teadmatusse ei teeni Eesti ettevõtjate ega maksumaksjate huve.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt