Arto Aas: Läheneb ühinemisläbirääkimiste alustamise tähtaeg

Arvamus
|
20.09.2016

1. oktoober 2016 on haldusreformi seaduse ajakavas hiliseim omavalitsuste läbirääkimiste alustamise aeg. Senised ühinemised on näidanud, et hiljem oleks vähese aja tõttu väga raske ühinemismenetlused korrektselt läbi viia ja taotlus 1. jaanuariks 2017 esitada.

Enamikus piirkondades on läbirääkimised omavalitsuste vahel aktiivselt käimas, aga on kohti, mis teevad veel muret. On viimane aeg leida endale partner kellega lõpuni minna, et moodustuks vähemalt 5000 või ka 11 000 elanikuga omavalitsus. Seadusega seatud omavalitsuse soovituslik suurus annab eelise saada toetust ka erinevatele regionaalinvesteeringutele.

Aasta lõpuni jäänud ajaga peavad omavalitsused valmistama ette ühinemislepingu ja avalikustama selle elanikele vähemalt kolmeks nädalaks, tuleb läbi viia veel ka elanike arvamuse väljaselgitamine ning korraldada kogu ühinemisprotsessi avalikustamine elanikele.

Arvestades kohustuslike ühinemisläbirääkimiste käigus tehtavate toimingutega ning nende ajamahukusega, peaksid mitmetes ühinemisläbirääkimistes osalevad volikogud otsustama ühe konkreetse suuna kasuks hiljemalt 1. oktoobriks 2016. Vastasel juhul ei pruugi olla võimalik ühinemise taotluse esitamine 1. jaanuariks 2017.

Alates 1. jaanuarist 2017 algatab ühinemisi valitsus nendes valdades või linnades, mis ei vasta miinimum 5000 elaniku nõudele.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt