Arto Aas: 2017. aasta eelarve toetab kohalikke omavalitsuste tegevust ääremaastumise vastu

Arvamus
|
27.09.2016

2017. aasta riigieelarvest laekub kohalikele omavalitsustele peaaegu 1,6 miljardi eurot maksutulu ja toetusi, et pakkuda vajalikke teenuseid üle Eesti, arendada valdade ja linnade elu- ja ettevõtluskeskkonda ning vähendada ääremaastumist.

Järgmise aasta riigieelarve toob tavapäraste maksulaekumiste kõrval lisavahendeid laste huvitegevuse arendamiseks ning investeeringuid lasteaedade ja hooldekodude renoveerimiseks. Samuti võimaldab eelarve terve rida regionaalse tähtsusega objektide ja teede ehitamist.

Eelarve on üks tähtsamaid regionaalpoliitika tööriistu, millega riik toetab omavalitsusi avalike teenuste ja investeeringute tegemisel igas Eestimaa nurgas. Koos kasvavate maksutulude ja eurovahendite avanemisega on omavalitsustel võimalik tagada kvaliteetne elukeskkond ka väljaspool pealinna.

 Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosi kohaselt kasvavad omavalitsuste tulud järgmisel neljal aastal keskmiselt 5,6 protsenti aastas. Tulumaksu laekub omavalitsustele prognoosi kohaselt 2017. aastal 952 miljonit eurot, mida on 42 miljonit eurot rohkem kui aasta varem. Võrreldes buumiaja tipuga 2008. aastal on kohalike omavalitsuste tulumaksu juba 218 miljonit eurot rohkem. Sellele lisaks suurendatakse kevadel kokkulepitud riigi eelarvestrateegiaga kohalike omavalitsuste tulusid täiendavalt nelja aasta peale kokku ligikaudu 190 miljonit eurot

Täiendavas toetuses omavalitsusele on näiteks 2017. aastaks 5,7 miljonit eurot ja igal järgneval aastal veel vähemalt 14,25 miljonit eurot noorte huvitegevuse kättesaadavuse suurendamiseks.

Valitsus on otsustanud omavalitsustele eraldada lisaks veel 2,2 miljonit eurot jäätmehoolduse arendamiseks ning CO2-kvootide müügi tulust suunatakse energiasäästu suurendamise eesmärgil omavalitsuste lasteaedadele ligikaudu 13 miljonit eurot ja hooldekodudele 11 miljonit eurot. See võimaldab lasteaedu ja hooldekodusid renoveerida energiasäästlikumaks.

Lisaks otsustas valitsus rajada olulise regionaalse mõjuga neljarealise Tallinna–Tartu maantee Mäoni. Veel investeeritakse 60 miljonit eurot erinevatesse kohalikele omavalitsustele olulistesse objektidesse, näiteks Reidi tee, Gonsiori tänav, Tartu idapoolse ringtee arendus ja Narva transiidikoridor.

Samuti on juba tänavu omavalitsustele avanenud mitmed Euroopa Liidu toetusmeetmed. Näiteks piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise investeeringute toetuse raames toetatakse keskuste ja tagamaa vaheliste ühenduste arendusi, ehitades kergliiklusteid ning luues ühistranspordilahendusi ligikaudu 8,1 miljoni euro eest.

Väiksemate valdade ja linnade ühinemisel saavad uued omavalitsused ka ühekordset ühinemistoetust. Riigi eelarvestrateegias on selleks arvestatud järgmiseks kolmeks aastaks ühtekokku 65 miljonit eurot.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt