Andres Sutt, riigikogu liige
Ma olen mures süveneva ebapädevuse ja kasvava onupojapoliitika pärast Eesti riigi juhtimisel.
Läbipaistmatult ning Eesti jaoks kahjulikel tingimustel sõlmitud leping USA advokaadibürooga Freeh, Sporkin & Sullivan LLP, millel on tihedad sidemed Venemaa Föderatsiooniga; vastuseta küsimused seoses Porto Francole laenu andmisega ning maksumaksja huvide kaitsmisega; ihalus luua KredExist riiklik pank, mille kaudu valitsus suunaks oma tarkuses raha majandusse; riigiametite ja riigi enamusosalusega äriühingute juhtkondade mehitamine võimule lojaalsuse, mitte kompetentsi põhiselt — see loetelu ei lõpe siin.
EKRE juhtimisel ja ülejäänud valitsuse vaikival nõusolekul liigub Eesti tagasi ajas ja ruumis. Liigub ühiskonna- ja juhtimismudeli juurde, kus käsulauaks on põhimõte — kellel võim, sellel õigus. Kus avalik huvi ja riigijuhtimise läbipaistvus ei ole osa väärtusruumist. Kus nii oma inimesi kui liitlasi solvatakse ja tugevat ning ühtset Euroopa Liitu nähakse nõrkusena ja Eesti huvide vastu käivana.
Ei, me ei istu kinosaalis ega vaata Christopher Nolani filmi. See kõik juhtub meiega päris elus, nüüd ja praegu. Nii ehitab valitsus võimul püsimise nimel märkamatult ja kindlameelselt endale lojaalset päris süvariiki, lõhestab ühiskonda ja murendab liitlassuhteid. Seda kõike ajal, mil demokraatia vajab kaitset ja hoidmist vähemalt niisama palju, kui iseseisvuse taastamisel pea kolmkümmend aastat tagasi.
Nii nagu kolmkümmend aastat tagasi vajab Eesti täna uut hingamist, restarti. Vajame avatust, mitte enesesse sulgumist ning müüride ehitamist riigi sees ja riigi ümber. Julgust vaadata tulevikku ja võtta riske. COVID-19 järgne maailm on muutunud jõujoontega, ent julgetele ja pealehakkajatele ometi võimalusi pakkuv.
Rahajagamise ja susserdamise asemel peame riigi juhtimisel taaskord keskenduma sellele, kuidas hoida talendid Eestis, kuidas taasluua ühiskonnas see ühtsus ja ühtekuuluvustunne, mida tunneme laulupeol. Kuidas kindlustada, et Eesti on investorite jaoks lemmikpaik, sest siin on lihtne ja mugav äri teha ning bürokraatia ei loo tõkkeid ega venita otsustusprotsesse lõputult pikaks. Siis luuakse Eestis ka kõrgepalgalisi töökohti ja me ei pea kartma, et ühel hetkel kergitavad teotahtelisemad kaabut ja lähevad ennast teostama mujale.
Vajame enam omaniku-mõtteviisi. Eestil on hea kuvand globaalses iduettevõtluse kogukonnas ent selle hoidmine ja tugevdamine eeldavad sallivust ja avatust. Idufirmad ja innovatsioon käivad käsikäes, pakkudes võimalusi teaduse ja ettevõtluse suuremaks koostööks. Just innovatsioon ning ettevõtjate riskijulgus ja ambitsioon globaalselt kasvada loob majanduses lisandväärtust, mis on eelduseks hariduse ja tervishoiu kestlikuks rahastamiseks olukorras, kus me rahvastik vananeb.
Eestlased on alati olnud looduse usku. Nii läheb kliima soojenemine meile kõigile korda. Süsinikujalajälje vähendamine on megatrend, mida võimendavad regulatsioon, pankade ja fondide rahastamistingimused ja üha enam ka tarbija eelistused. Eesti jaoks on tähtis olla
selle trendi laineharjal, mitte sabassörkija ega kliimamuutuse eitaja. Sellest tõuseb kasu teadusele ja ettevõtlusele, ent kõige enam puhast loodust ja elukeskkonda väärtustavale ühiskonnale.
Avatud meelega ja arutlev Eesti toob ühikonnale tagasi turvatunde ja loob jõukust meile kõigile. Nii jätkame oma riigi ehitamist, mis kindlustab eesti rahva, keele ja kultuuri püsimise.
Sihitult triiviv laev vajab õigele kursile naasmiseks uut kaptenit ja teistsugust meeskonda. See kapten ja meeskond on olemas ja valmis.
Jälgi autori tegemisi:
https://www.instagram.com/andres_sutt/
https://twitter.com/SuttAndres
Ärka, Eesti! was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.