Aivar Sõerd: saame tõsta palku, pensioneid ja lastetoetusi

Uudis
|
24.10.2012

Riigikogus täna toimunud 2013. aasta riigieelarve esimesel lugemisel rõhutas rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd, et vaatamata rahanduse kehvale seisule paljudes Euroopa Liidu riikides on Eesti riigil võimalik järgmisel aastal tõsta pensione, näha ette palgatõusu avalikus sektoris ning suurendada vajaduspõhiselt lastetoetusi.

„Riigieelarve võimaldab ellu viia mitmeid vajalikke ümberkorraldusi, millest üks kesksemaid on rahastamise põhimõtete ümberkorraldamine ja koolivõrgu korraldamine haridusvaldkonnas. Avaliku sektori palgakasvu vahendite planeerimisel tuleb arvestada sellega, et põhiline osa tuleks ikkagi struktuursete ümberkorralduste ja avaliku sektori senisest efektiivsema toimimise arvel,’’ lausus Aivar Sõerd.

„Tuleval aastal tõusevad viie protsendi võrra pensionid. Kui keskmine vanaduspension on umbes 320 eurot, siis aastas saab iga pensionär ligi 200 eurot rohkem. Positiivne on kindlasti see, et vajaduspõhiselt kahekordistuvad lastetoetused – abi saavad pered, kes seda reaalselt vajavad. Lastetoetuste tõusu reform puudutab umbes 70 000 last. Taastub ka tasuline isapuhkus, ehk 10 päeva saab isa olla lapse ja naise juures kodus,“ rõhutas Sõerd.

Parlamendisaadiku sõnul langeb maksukoormus tuleval aastal 0,6 protsendi võrra 32,6 protsendile, mis on viimase viie aasta madalaim tase. Seda mõjutab töötuskindlustusmakse määrade vähendamine – kindlustatule kaks protsenti ja tööandjale üks protsent. Selle muudatuse tulemusel jääb keskmiselt igale perele aastas rohkem raha kätte kuni 180 eurot.

Rahanduskomisjoni liige nendib, et majanduse stabiilse arengu ja ettevõtlust soodustava keskkonna  saavutamise huvides on oluline tõsiasi, et maksukoormus tervikuna järgmisel aastal ei tõuse, vaid püsib viimaste aastate madalaimal 32,6% tasemel.  „Paljudes valdkondades aitavad nõudlust hoida ja kasvata riigieelarves kavandatud avaliku sektori suuremahulised investeeringud, nii põhimaanteede ehituseks ja kohalike teede hoiuks kui ka investeeringud veemajanduse objektidesse ja energiasäästuks,’’ sõnas Reformierakonna fraktsiooni liige.

Sõerdi sõnul võib globaalse ebakindluse taustal rääkida Eesti majanduse stabiilsest kasvust ja  riigirahanduse suhteliselt heast seisust, mida võimaldab meie majanduse stabiilne areng ning tõsiasi, et tänu varasemate aastate konservatiivsele eelarvepoliitikale pole meil vaja eelarves kavandada märkimisväärseid summasid laenuintresside maksmiseks.

Aivar Sõerd loodab, et järgmise aasta riigieelarve menetlemine kulgeb Riigikogus tasakaalukalt ja et muudatusettepanekutele, mida kindlasti arvukalt esitatakse, vormistatakse ka reaalsete ja toimivate katteallikatega.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt