Kommenteerides täna riigikogus vastuvõetud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõud, mis näeb ette tulumaksu määra langetamist alates 2015. aastast 21%-lt 20%-le, rõhutas rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd, et maksusüsteemi parandamine jätab töötavale inimesele rohkem raha kätte ning jätab talle otsustusvabaduse, kuidas seda raha kasutada.
Aivar Sõerdi sõnul jätab maksumäära langetamine 2015. aastal keskmise palga saajale kätte ligikaudu 100 eurot enam. „Antud maksumuudatus võimaldab luua uusi töökohti ja annab inimese loovusele paremad võimalused, mis vaieldamatult aitab kaasa kogu riigi majanduskasvule. Majanduskasv omakorda toob kaasa täiendavad maksulaekumised, mis annab võimaluse tõsta pensione ja kasvatada peretoetusi,” lausus Sõerd.
Reformierakonna arvates tuleb sotsiaalvajadusi rahastada kogutud maksudest, mitte maksude kogumata jätmisest, seetõttu saab ka edaspidi eluasemelaenu intresse, koolituskulusid ja annetusi makstud tulumaksust maha arvata.
Sõerd lisab, et praeguse muudatusega välistatakse tööalase tasemekoolituse käsitlemine erisoodustusena. Muudatuse eesmärk on vähendada maksukoormust, langetades tööjõumakse, et soodustada just kõrge tootlikkusega töökohtade teket, luua eeldus elukestvaks õppeks osalejate arvu kasvuks.
„Tööjõudu maksustatakse Eestis suhteliselt kõrgelt, mis aga pärsib töötamise motivatsiooni. Seetõttu kavatsebki valitsus majanduse elavdamiseks vähendada tööjõu maksustamist. Tööjõu töökoormuse vähendamise alandamise taga on soov anda positiivne impulss tööturu arenguks,” lisab Sõerd.
Sõerdi sõnul muutub seaduseelnõuga õiglasemaks metsaomanike maksustamine. Metsaomanik saab õiguse metsa langetada, maha müüa ja uue metsa asemele istutada, tekkinud kulu tulust maha arvata ning alles seejärel allesjäänud tulust maksu maksta.
Aastatel 2004-2010 langes just Reformierakonna eestvedamisel tulumaks 26%-lt 21%-le ehk just keskmine töötegija on tulumaksu alandamisest 26-lt 21%-le kõige rohkem võitnud ja ta võidab ka tulumaksu alandamisest 20%-le. Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni uuringute kohaselt on just tulumaks üks kõige suuremaid majanduse mõjutajaid. Eestile on edu toonud meie lihtne ja arusaadav maksusüsteem, mis motiveerib töötamist ja tulu teenimist.