Aivar Sõerd: eelarvekava näitab, et valitsuse tööd on tabanud tööseisak

Kategoriseerimata
|
19.09.2018

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni ja rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd on murelik valitsuse koostatud eelarvekava pärast, sest see peegeldab ootust, et head ajad majanduses jäävadki kestma.

„Valitus tegutseb soodsa majanduskeskkonna ajal ja kasvatab riigieelarve maksutulusid. Eelarve tulude laekumist kindlustab ka kiire hinnatõus, mis paraku tarbijale nii soodne ei ole, kui riigikassale. Headel aegadel tuleks raha kõrvale panna ja eelarvepuhvreid luua, sest majandus on tsükliline ja head ajad ei kesta igavesti,“ kommenteeris Sõerd.

„Ajal kui riigikassa maksutuludest lausa üle ääre ajab, näeme erakordselt nigelat aktsiisitulude laekumist. Piirikaubandus on võtnud ulatuslikud mõõtmed, alkoholi piirikaubandus Läti piiril ulatub juba 25 %-ni kogu Eesti turust. Olukord iseenesest lähiaastatel ei lahene ja valitsuse tegevusetus tähendab piirikaubandusega leppimist ka järgmistel aastatel,“ lisas Sõerd.

„ Rahandusministeeriumi majandusprognoosist nähtub, et alkoholiaktsiisi maksukadu koos sellele lisanduva käibemaksuga on tänavu 89 miljonit eurot, diislikütuse aktsiisikadu koos käibemaksuga 48 miljonit eurot, kahe aktsiisi osas kokku 137 miljonit eurot. Tänavusse riigieelarvesse sisse kirjutatud aktsiisituludest jääb riigil koos käibemaksuga laekumata 216 miljoni eurot. Valitsus nendes numbrites ohumärke kahjuks ei näe, sest antud hetkel katab muude maksude ülelaekumine ära aktsiisitulude alalaekumise, aga see ei ole jätkusuutlik,“ analüüsis Sõerd Rahandusministeeriumi avaldatud andmeid.

„Kuna riigijuhtimine on pausile pandud, pole mingit lootust, et piirikaubandusele õnnestub lähiaastatel piir panna. Täitumata jääb ka ootus, et lõpeb töötavate pensionäride kõrgem maksustamine ja maksusüsteem muutuks lihtsamaks, arusaadavamaks ja ühetaoliseks,“ võttis Sõerd olukorra kokku.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt