Aitäh valitsus, et ei võta viimast?

Arvamus
|
28.03.2020

Mart Võrklaev, Riigikogu liige, Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse liige, Rae vallavolikogu liige

Riigihalduse minister andis eile läbi pressiteate Eesti linnadele ja valdadele julgustava sõnumi, et omavalitsuste tulubaasi ei kärbita ja seetõttu ei ole vaja vähendada planeeritud kulutusi. Nii lilleline, kui loosungist välja võib lugeda, see olukord kahjuks omavalitsuste jaoks siiski pole.

Riigi lubadus, omavalitsuste niigi väikest tulubaasi ja toetusi kriisi raames mitte kärpida on muidugi tore aga mis on selle tegelik kasuefekt? Leian, et meie regionaalse arengu tasakaalu säilitamise koha pealt on see iseenesest mõistetav, et kohalikud omavalitsused võivad loota kokkulepitud tulubaasile ka kriisiolukorras ning ei pea kartma valitsuse karvast kätt, mis võib igal hetkel nende senised plaanid ja prognoosid kummuli keerata.

Rahandusminister Martin Helme teatas eile Esimeses Stuudios, et riik ei plaani oma kulusid kärpida. Viidates samas, et tulumaksu laekumiste kahanemisel langevad ka omavalitsuste tulud ning nad peavad arvestama, et on sunnitud seetõttu negatiivseid lisaeelarveid tegema. Ei saa ega tohi olla nii, kus riik sunnib omavalitsusi oma inimeste arvelt püksirihma pingutama, kuid väidab ise samal ajal, et kärpeid ei tee.

Hirmu ja hurjutamise asemel võiks valitsus anda lootust ja arutelu tuleks pidada selle üle, kuidas saaks riik täna nii mitmeski valdkonnas eesliinil olevatele omavalitsustele appi tulla. Lisa finantseering või riigi tagatisega laen oleks abiks ja aitaks regionaalse tulubaasi vaatest toetad nii elutähtsate teenuste toimepidavust, ehitussektorit, haridussektorit, kultuuritöötajaid kui ka mitmeid teisi olulisi valdkondi, mis on tugevalt seotud just kohaliku tasandi eelarvega. Seda enam, et nii Euroopa Komisjon, kui ka keskpank on riigile täna juba appi tulnud ja seeläbi need eeldused loonud, sest riik saab erinevalt omavalitsustest ise väga soodsatel tingimustel laenu.

On selge, et erakorralisi kulusid on omavalitsustes tehtud juba täna. Suurenenud on vajadus sotsiaaltöötajate, -töötundide ja nende töö tegemiseks vajalike isikukaitsevahendite järele. Kasvanud on elanike ja töötajate ootused erineva teavitustöö ja kommunikatsioonilahenduste osas. Eesliinil viirusega võitlejate lapsed on hoitud meie lasteaedades, kuid samal ajal on palutud tungiva vajaduseta lapsi lasteaeda mitte tuua ja teenuse eest kohatasu nõuda tundub järjest ebamoraalsem. Veelgi enam, mitmed omavalitsused on elanikele juba appi tulnud ja sellest ka loobunud. Loobunud ollakse kahjuks ka mitmetest Eesti elu edasi viivatest unistustest, sest vahepeal jõudsalt laekunud tulumaks teeb kõikide hinnangute kohaselt märgatava hüppe alla ning kohalikule omavalitsusele tähendab see tulubaasi järsku langust. Seega ei ole realistlik hellitada lootusi seni planeeritud investeeringute täismahus ellu viimisest, nagu minister teha palus, kui riik ei rakenda kiireid, konkreetseid ja piisavaid meetmeid omavalitsuste toetamiseks.

Siinkohal tegime Eesti Linnade ja Valdade Liidu poolt valitsusele ka mõned reaalsed ettepanekud, mis annaks omavalitsustele kindlust oma varasemate plaanide järgi edasi minna ning aidata seeläbi meil kõigil kriis edukamalt läbida:

Üksikisiku tulumaksu laekumise vähenemisest tingitud tulubaasi vähenemise kompenseerimine omavalitsustele. Lasteaedade sh eralasteaedade ja- hoidude töös hoidmisega (vanematele antud kohatasu vabastuste) vähemalt osaline kompenseerimine ning omavalitsustele pikaaegsete väga soodsate või 0 intressidega laenude võimaldamine.

Kutsun valitsust üles tegema omavalitsutega koostööd, meie ettepanekuid arvestama ning käituma ka omavalitsuste ja nende elanike osas solidaarselt.

Avaldatud Postimees.ee 27.03.2020

Jälgi autori tegemisi sotsiaalmeedias:

Facebook

Aitäh valitsus, et ei võta viimast? was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt