Oleme viimaste aastatega omandanud oskuse näha kõike mustades toonides. Meist on saanud pühendunud pessimistid ja maailmameistrid negatiivse märkamises.
Majanduskasvus Euroopa viimane, inflatsioonitabelis esimene, nagu sedastas näiteks EPL 28. aprilli juhtkiri.
Või statistikaameti 2024. aasta esimese kvartali SKP kiirhinnangu pealkiri 30. aprillil: „Majandus langes esimeses kvartalis 2,1%“, mille asemel majanduse kasvu alget otsides sobinuks palju paremini väikeses kirjas tekst samast uudisest – „Majanduslangus sai läbi: võrreldes eelmise kvartaliga jäi sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP samale tasemele.“ Faktitäpsuse huvides olgu mainitud, et täpsustatud hinnangu järgi SKP eelmise kvartaliga võrreldes siiski langes.
Või möödunud nädala Ärilehe kommentaar reitinguagentuuri S&P otsusele langetada Eesti riigireitingut pügala võrra – „Usk Eesti majandusse mureneb. Reitinguagentuur langetas Eesti reitingut.“
Samal ajal tähistas Eesti Panga statistikateade uut rekordit – Eesti inimeste hoiused ületasid märtsis 12 miljardi euro piiri, aprilli lõpu seisuga lisandus veel ligi 140 miljonit. Seda on 50% enam, kui oli pangakontodel enne koroonapandeemiat. Ühest küljest on hea uudis, et inimeste rahatagavara on kasvanud. Teisalt näitab hoiuste kasv, et inimesed ei julge tarbida. Ent just enesekindlus tarbida ja investeerida on see, mida Eesti majandus praegu vajab.
Samad algandmed võivad näidata hoopis teistsugust pilti
On kaks hirmu, mis rusuvad nii inimesi kui ettevõtjaid – sõda ja lõputuna tunduv majanduslangus. Mõlemad võimenduvad traditsioonilise ja sotsiaalmeedia uudisvoos. Kuid täpselt samade algandmete põhjalt saab maalida teistsuguse, enesekindla Eesti pildi. Mis oleks, kui võimendaksime üheskoos seda positiivse ja enesekindla Eesti pilti?
Aastatagusega võrreldes kasvas aprillis eraisikute laenujääk 6,8% ja ettevõtete oma 5,5%. Majanduslanguse faasis laenujääk reeglina kahaneb, mitte ei kasva (nii juhtus ka Eestis viimase finantskriisi ajal). Tööturg on püsinud tugev ja prognoosid näitavad Euribori langust, mis tähendab pärituult tarbimise suurendamisele. Registreeritud töötute arv oli mais selle aasta väikseim ja praktiliselt samal tasemel möödunud aastaga. Ka vabade töökohtade arv on sarnaselt varasemate aastatega kasvanud. Enamiku laenude viiteintress 6-kuu Euribor on tipuga võrreldes langenud pea 0,4 protsendipunkti ning turud ootavad languse jätkumist.
Järgmisest aastast jõustuv ühetaoline maksuvaba miinimum jätab inimestele rohkem raha kätte ja see elavdab majandust. Siit ka üleskutse – ostlema ja investeerima!
Sõjahirmu ei ole, suurinvesteeringud tulevad Eestisse
Möödunud novembris teatasid Eesti ettevõte Evecon ja Prantsusmaa ettevõte Corsica Sole Mandri-Euroopa suurima akupargi rajamisest Harjumaale. Selle aasta aprillis lisandus investorite ringi Mirova, mis kuulub maailma kaheksateistkümnenda ja üle triljoni euro suurust portfelli haldava varahaldusettevõtte BPCE Natixis alla. Kanada pensionifondi ja Hollandi Power2X koostöös Pärnu lähistele kavandatav miljardiinvesteering rohelise metanooli tootmiseks on teine näide meie endi enesekindluse turgutamiseks. Lisame siia NPM Silmeti püsimagnetitehase Narvas ja Ericssoni järgmise põlvkonna 5G teadus-arendus ning tootmiskeskuse Tallinnas ning me saame enesekindlalt väita, et Eestisse tulevad kapitalimahukad investeeringud. See on vastus ka reitinguagentuurile S&P, kes näeb riski, et Eesti ei suuda välisinvesteeringuid ligi meelitada. Suudame küll.
On olnud ka teistpidi murenoote, et Skeleton või Bolt laienevad Eestist välja ja investeeri enam piisavalt Eestisse. Nendele muredele on lihtne vastus: globaalse haardega ettevõtted laienevadki oma koduriigist kaugemale ja sageli kliendile lähemale. Oluline on, et Eestis jätkuks teadus-arendustegevus ja tootearendus ning, et Eesti oleks jätkuvalt peakontori asukoht. Mõlema ettevõte puhul nii ka on – sel nädalal sai riigiabiloa Skeleton vesinikutehnoloogia arenduskeskuse rajamiseks Eestisse.
Ning meenutuseks: üheksakümnendatel olime uhked, kui Hansapank ja teised Eesti ettevõtted laienesid Lätti-Leetu. Nüüd toimub sama, lihtsalt ettevõtted on suuremad ja haare regionaalse asemel globaalne. Teiste sõnadega: oleme Skeletoni ja Bolti globaalse edu üle uhked! Niisamuti on meil põhjust olla uhked Alunauti ja Baltic Workboats’i üle, keda eelmisel nädalal Muhu- ja Saaremaa ringkäigul riigikogu Reformierakonna fraktsiooniga külastasime. Need kaks Saaremaal asuvat laevatehast on kasvanud maailmatasemel inseneeria- ja tehnoloogiaettevõteteks, kelle projekteeritud ja ehitatud aluste tellijad on muuhulgas eri Euroopa riikide kaitseväed, pääste ja politsei ning tellijaid on kaugemaltki.
Leedu on meist jätkuvalt tagapool
Oleme „oskuslikult“ võtnud omaks narratiivi, et Leedu on meist mööda läinud. SKP arvestuses inimese kohta turuhindades on Leedu meist jätkuvalt tagapool vaatamata üheksandat kvartalit kestvale majanduslangusele.
Kuid enesekindlust leidmata on nad meist varsti ees, sest erinevalt meist, ei jää leedukatel enesekindlusest puudu.
Üks tähelepanek veel. Kõrvutades selle sajandi majanduslanguste perioode Eestis, siis on vaid üks, kus reaalnäitajate langusega ei kaasnenud nominaalse SKP vähenemine, vaid nominaalne SKP hoopis kasvas.
See üks periood on käimasolev. 2008-2009 finantskriisi ajal ja koroonapandeemia esimesel aastal SKP maht vähenes ka jooksevhindades. Viimasel kahel aastal kasvas aga 21%. Vaadates majandusstatistikat tervikuna ja kõrvutades endiselt jätkuvat majanduslangust varasemate episoodidega, tõukub siit paratamatult küsimus kas meil on reaalse SKP mõõtmises kõik korrektne või oleme äkki eksinud enda kahjuks? See on küsimus, millele vastamiseks peavad statistikud ja analüütikud süvitsi minema, olgu vastus milline tahes. Sest see mõjutab meie kõigi kindlustunnet ja Eesti kuvandit väljaspool.
Tulles tagasi rahvusliku enesekindluse juurde. Olnuks meil samasugused hirmud 90ndatel või nullindatel, nagu on praegu, ei oleks me kunagi saanud Euroopa Liidu ja NATO liikmeks. Toona oli meil piisavalt enesekindlust ja -usku. See enesekindlus ja -usk on meis endiselt olemas, laseme ta nüüd vabaks, unustame pessimismi ja loovutame maailmameistri tiitli negatiivse märkamises kellelegi teisele.