Keskerakonna tegevus linnavolikogus peegeldab Mihhail Kõlvarti otsustamatust ja suutmatust valikuid teha. Erakonna „Vene tiib“ survestab ja selgelt on näha, et „eesti tiival“ on häbi.
Keskerakonna lõhenemist ei ole ainult näha nende kehvast valimistulemusest, vaid ka Tallinna juhtimises. Märke sellest näeb linnavalitsuse tegemata töös tänavatel, aga nüüd ka linnavolikogu töös, kus linnavõim mängib poliitmänge koos EKRE-ga. Keskerakonna ja sotside koalitsiooni lõpu algus on alanud.
Esimene avalik Keskerakonna ja EKRE koostöö vaatus algas aprillis, mil linnavolikogus keskpartei haridusalal tegev abilinnapea Andrei Kante sai ametisse nimetamisel EKRE käest haruldalsel kombel nii sõnavõttudes kui ka hääletusel toetust. Võrdluseks, ülejäänud opositsioon oli äärmiselt kriitiline nii Mihhail Kõlvarti senise ja kavandatud eestikeelse hariduse takistamise pärast, kuna mõistagi hakkab Kante seda tööd Kõlvartile meelepäraselt jätkama.
Peale Kante abilinnapeaks valimist EKRE häälte toel oli päevakorras järgmine punkt volikogule aseesimehe valimine. EKRE läks varasemat kokkulepet opositsioonierakondade vahel lõhkuma ja seadis Sander Andla kõrvale ise oma kandidaadi üles, kelleks oli Mart Kallas ja kes sai ka keskparteist väga palju hääli.
Nendest otsustest on näha, et Keskerakonna „vene tiib“ ei usalda oma „eesti tiiba“, kartes, et eestikeelsele haridusele seni vastu töötanud Kõlvart ei suuda saada piisavalt toetust tema haridusala abilinnapea Kante jaoks. Nii nad leidsidki lihtsa lahenduse: EKRE-ga saadi hääled kokku. Muuseas, sama kordus riigikogus ka 22. mail abieluvõrdsuse hääletusel: Keskerakonna venelased hääletasid EKRE-ga samamoodi, eestlased jätsid hääletamata.
Teine vaatus
Kuna mitte kumbki kandidaat ei saanud piisavalt toetust, jäi volikogule aseesimees valimata. Peale 2021. aasta kohalikke valimisi leppisid opositisoonierakonnad kokku, kuhu kuuluvad Reformierakond, EKRE, Isamaa ja Eesti 200, et volikogu aseesimehe koha täidab Reformierakond. Sellised kokkulepped on tavapärased: näiteks Isamaale kuulub revisjonikomisjoni esimehe koht ja nii edasi. See on aumeeste kokkulepe, mis pädes kuni aprillini, kuni Keskerakonna lõhenemine ja suur linnavalitsuse personalivahetus pihta hakkas.
Mais seadis opositsioon ilma EKRE-ta üles ühise kandidaadina Sander Andla. Kuna Andla on olnud kriitiline Keskerakonna vastuseisu osas eestikeelsele haridusele üleminekus, siis Keskerakond saatis kirjaliku teadaande, et neile Andla ei sobi. Keskerakonna hääled on aga tehniliselt vajalikud, kuna valituks saades on vaja vähemalt poolte linnavolikogu liikmete hääli, mistõttu peab teataval hulgal hääli tulema ka Keskerakonnast. Sellest pole varem probleemi tehtud.
Opositsioon leidis Keskerakonna juhitud demokraatias uue ühise kandidaadi, et patiseisust välja tulla. See oli oluline, et linnavolikogu saaks edasi tegeleda liikluskaose lahendamisega, eestikeelsele haridusele üleminekuga, lasteaiakohtade kättesaadavuse parandamisega, korteriühistute renoveerimise toetusega ja muu igapäevase linnaga seotud tööga, mitte oma liivakastimängudega. Mistõttu Eesti 200, Isamaa ja Reformierakonna ühiseks kandidaadiks sai Ivi Eenmaa, Tallinna linnapea ametit pidanud teenekas poliitik ning Rahvusraamatukogu ülesehitaja. Keskerakonnale ka see ei sobinud ja jättis lihtsalt hääletamata. See oli vääritu käitumine Eesti esimese naislinnapea suhtes.
Keskerakond lõheneb
Kõik see peegeldab tavalist Mihhail Kõlvarti otsustamatust ja suutmatust valikuid teha. „Vene tiiva“ survel jäetakse Eenmaale hääled andmata, kuid selgelt on näha, et Keskerakonna „eesti tiival“ on häbi. Mitmed neist ei julgenud Eenmaale hiljem silmagi vaadata.
Toompeal ja Tallinnas on ikka hea, kui koalitsioonid ja opositsioonid on samad. Keskerakond nende enda sõna kasutades „trollib“ Toompeal Eesti Vabariigi parlamenti. Seda tehti koostöös EKRE, arupärimiste ja „kuidas istungi ajal pissil käia“ küsimuste graafikute koostamiseni välja.
Miks juba siis mitte Tallinnas ainuvõimu juurde mitte naaseda? On ju Keskerakonnal vaid üks linnavolikogu liige absoluutsest enamusest puudu. See on kaalutud otsus: pole vaja samasse jõkke astuda ning kuulata kriitikat edgarsavisaarelike võtete juurde naasemisest. Ei, parem on kohendada rinnet ja liitlasi nii, et luua sünergiad nii üla- kui alalinnas. Tegeleda innovatsiooniga, kui soovite.
Pealegi on on Kõlvartil usutavasti sotside inimkesksest linnaruumi jutust kõrini: enam ei saa puidki ilma jamata maha võtta. Ukraina sõda taas ilmestas Keskerakonna sisu – Eesti valijatest loobutakse, kuna läänemeelsete inimeste poolehoid on enamasti mittepopulistlike erakondade vahel ära jaotund ning keegi linnas ei usu ega saa aru Kõlvarti rohejutust. EKRE-ga koos minnakse populistlikult püüdma üks vene hääli, teine ülejäävaid eesti hääli.
Keskerakonna vaevaline, aga kindel ja lõplik muutumine Lasnamäelt juhitud venelaste munitsipaalerakonnaks on teoks saamas. Sellele läheb Keskerakonnal palju auru. Lisaks lahutatakse meelt mingite aseesimeeste tantsuga. Muud tööd, nagu teetööd, liiklusohutus ja -korraldus, jäävad tähelepanuta. Varsti käib taas show „Keskerakond otsib Tallinnas uut koalitsoonipartnerit“.