Mart Võrklaev: astmeline tulumaks karistab edasipüüdlikkust

Arvamus
|
|
17.11.2022

Vastuseks Reformierakonna valimislubadusele kehtestada 700-eurone tulumaksuvabastus kõigile Eesti inimestele, tõmbas Keskerakond käima oma vana virina, et see on «kingitus» kõige jõukamatele.

Paraku ei ole Keskerakond ise kasutanud võimalust oma 1200 – 2100 euro suurust maksukäkki aastate jooksul vähegi reformida, nii et täna ei ole kannata all enam mitte rikkad, vaid täitesti tavalised Eesti inimesed – õpetajad, päästjad, politseinikud, meditsiini- ja kultuuritöötajad.

Valitsus teeb suuri pingutusi nende inimeste palkade tõstmiseks, aga Keskerakonna maksuaste võtab nende palgatõusust iga kolmanda euro.

Mõned näited

Kõrgharidusega kultuuritöötaja miinimumpalk tõuseb järgmisel aastal 1600 euroni. Maksuküüru kaotamine ja tulumaksuvaba miinimumi tõus jätaks kõrgharidusega kultuuritöötajale kuus täiendavalt kätte 84 eurot ehk 1008 eurot aastas.

Politseiniku miinimumpalk on 2023. aastast alates 1849 eurot, Reformierakonna keskklassi maksuvabastus tähendaks politseinikule 112 eurot rohkem kätte, aastas teeb see 1344 eurot.

Õpetajate arvestuslik keskmine palk tõuseb 2023. aastal 2048 euroni. Reformierakonna maksusüsteemiga saaks sellist palka saavale õpetaja täiendavad 134 eurot palgatõusu, aastapalga tõus 1608 eurot.

Vaevalt, et need inimesed peavad ennast «kõige jõukamateks, kelle basseinid ja mõisad vajavad kütmist» nagu ütleb Taavi Aas.

Jah, muidugi tähendab kõigile inimestele 700-eurose tulumaksuvabastuse andmine, et selle saavad tagasi ka kõige kõrgemat palka saavad inimesed, kellele jääb kuus samuti 140 eurot rohkem kätte. Reformierakonna nägemuses ongi see õiglane.

Keskerakond karistab edasipüüdlikkust

Me toetame seda, et väiksemapalgalistelt inimestelt pole mõistlik tulumaksuga raha kokku korjata, et seda siis toetustena tagasi maksta. Aga kõigil ülejäänute puhul on õiglane see, et me võtame neilt tulumaksu võrdselt, iga viienda euro ehk 20%. Absoluutsummas maksavad rohkem teenivad inimesed ju niikuinii rohkem tulumaksu ja tulumaksuvabale miinimumi tõttu on ka nende maksumäär kõrgem

Toon näite:

1500 eurot teeniv inimene maksaks Reformierakonna maksusüsteemiga iga kuu tulumaksu umbes 160 eurot ehk ca 10% oma sissetulekust.
Samal ajal 15 000 teeniv inimene maksab tulumaksuks 2860 eurot ehk maksu osakaal tema palgast on ligikaudu 19%.

Keskerakondlased pahandavad ka, et see lubadus jätab inimestele kätte 340 miljonit eurot.

Jah, me oleme teadlikud, et tegemist on mõjuka ja mahuka sammuga, aga me oleme täiesti veendunud, et Eesti majandust kasvatades ja kokkuhoidlikult majandades, on see võimalik eelarvesse mahutada tuleviku arvelt võlgu võtmata, nagu Reformierakond on seni Eesti valitsemisel ka teinud. Ma loodan, et ka teised erakonnad järgivad seda eeskuju, kus suurte valimislubaduste väljaütlemisel on hinnatud ka nende mõju riigieelarvele.

Taavi Aas ütleb oma loo lõpetuseks, et Keskerakond plaanib taas välja tulla astmelise tulumaksu kehtestamise plaaniga. Sellele ideele saab soovitada ainult pärituult purjedesse.

Eesti valijad pole pärast 1994. aastast saadik, kui meil ühetaoline tulumaks kehtima hakkas, astmelise tulumaksule kunagi nii palju hääli andnud, et seda toetavatest erakondadest saaks valitsuse kokku panna.

Astmeline tulumaks karistab edasipüüdlikust ja vähendab motivatsiooni oma kõrgeid sissetulekuid ausalt deklareerida. Olen päris kindel, et ka seekord see plaan Keskerakonnale õnne ei too.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt