Täna Riigikogus esimesel lugemisel olnud Tulumaksuseaduse muutmise arutelul kõnelnud Tõnis Kõiv (Reformierakond) rõhutas, et antud maksumuudatus võimaldab ettevõtjal luua uusi töökohti ja annab inimeste loovusele paremad võimalused, mis vaieldamatult pöörduvad kogu riigi majanduskasvuks.
”Aastatel 2004-2010 on Reformierakonna algatusel tulumaks langenud 26lt protsendilt 21le. Rahandusministeeriumi arvutused keskmise palga järgi ütlevad,
et keskmise palga saajale on kuue aasta jooksul rohkem kätte jäänud umbes 26 000 krooni. Keskmine töötegija võidab ka tulumaksu alandamisest 20le protsendile,” lausus Kõiv. ”Iga töötegija on juurde saanud otsustusõigust – ise valida, mille peale oma raha kulutada ja mille peale mitte.”
Parlamendisaadiku sõnul on aastaid olnud vaidlusaluseks teemaks, kuidas peaks maksustama tööandja poolt töötajate koolitamiseks tehtud kulutusi. Töötajatesse investeerida on vaja, aga samas ei ole üldistes huvides avada võimalust ettevõttest maksuvabalt raha välja võtta.
”Praeguse muudatusega välistatakse tööalase tasemekoolituse käsitlemine erisoodustusena. Muudatuse eesmärk on maksukoormuse vähendamine, langetades tööjõumakse kõrge tootlikkusega töökohtade tekkeks, ning eelduse loomine elukestvas õppes osalejate arvu kasvuks,” lisas Kõiv.
Lõpetuseks lausus Kõiv, et seaduseelnõuga muutub õiglasemaks metsaomanike maksustamine. Metsaomanik saab õiguse metsa langetada, maha müüa ja uue metsa asemele istutada, tekkinud kulu tulust maha arvata ning alles seejärel allesjäänud tulust maksu maksta.