Riigikogu esindajana Eesti ja Läti ministeeriumidevahelise piiriülese koostöö tõhustamise komisjoni kuuluv reformierakondlane Meelis Mälberg märkis kohtumisel Valga maavanema Margus Lepikuga, et kahe riigi koostöös on üheks oluliseks arenguvaldkonnaks kiire rongiühendus pealinnade vahel.
„Ühe peateemana on komisjoni päevakorras Tallinn-Riia senisest kiirema rongiühenduse käivitamine. Praegune rongisõit ühest pealinnast teise toimub ümberistumisega Valgas ja reis võtab aega ligi 9 tundi. Tehniliselt on alates 2010. aastast võimalik sõita Tallinnast Valka 120 km/h ja Valgast Riiga vähemalt 100 km/h. Väheste peatustega saaks Tallinnast Riiga juba praegu sõita vähem kui viie tunniga, mis oleks igati konkurentsivõimeline reisiaeg auto- ja bussitranspordiga võrreldes,” rääkis Mälberg.
„Uuringute järgi liigub pealinnade vahel 2270 inimest päevas. Kui kolmandik neist kasutaks rongi ja lisanduks reisijaid, kes sõidavad trassil seitsme jaama vahel, jätkuks reisjaid kahe Tallinn-Riia reisirongi jaoks päevas,” lisas Mälberg.
Samuti koostöökomisjoni kuuluva Valga maavanema Margus Lepiku sõnul on raudteetaristu korrasolek oluline ka majanduse ja kaubavedude seisukohalt.
„Valga linn oma hea logistilise asukohaga on koostöös Valgamaa Kutseõppekeskusega esitanud projekti Logistika Kompetentsikeskuse rajamiseks, mis annaks uue perspektiivi logistikaalaste teenuste pakkumisele Valgamaal,” lausus Lepik.
„Kogu Lõuna-Eesti arengule on ülioluline kavandatava Rail Baltica rongiliini kulgemine tulevikus läbi Tartu ja Valga. See võimaldab lisaks reisijateliiklusele arendada kaubavedusid ja lisab uue väljundi ka Koidula uuele raudteesõlmele,” sõnas Lepik.
Riigikogu liikme ja maavanema kohtumisel oli kõne all ka meditsiiniteenuste piiriülene liikumine Eesti ja Läti vahel enne vastavate eurodirektiivide jõustumist ning kutseõpet puudutav hariduskoostöö piirialadel. Kutseõppes käib praegu töö, et vastvalminud Valga kutsehariduskeskus oleks valmis võtma vastu ka õppureid Lätist.
Eesti ja Läti ministeeriumidevahelise piiriülese koostöö tõhustamise komisjon on ellu kutsutud 2004. aastal, et kokku leppida ühiste meetmete ja tegevuste suhtes, mille eesmärgiks on tagada tööjõu, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumine Eesti-Läti piirialadel ning parandada või täiendada selleks vastavaid seadusi ja sõlmida vastavaid riikidevahelisi lepinguid.