Esitasin eelmisel nädalal Tallinna linnavalitsusele seitse ettepanekut, kuidas parandada täbarasse finantsseisu sattunud Tallinna linna eelarvepositsioone
Sel nädalal on linnavalitsus teatanud, et pealinna eelarvet ootab 10-protsendine kärbe. Kust alustada?
Analoogiliselt riigieelarvega tuleb 10% võrra vähendada linnavalitsuse ja linna ametiasutuste personali- ning majandamiskulusid (välja arvatud lasteasutustele ettenähtud majandamis- ja personalikulud). Lõpetama peaks linna ametiasutuste töötajatele 13. palga maksmine. Kriitilise pilguga tuleb üle vaadata linnaaparaadi suurus, ametite ning ametnike funktsioonid ning leida võimalused töö ümberkorraldamiseks väiksema arvu inimestega. Kokkuhoid umbes 450 miljonit krooni.
Eelarvesse kirjutatud kainestusmaja ehitamise (31 mln krooni) ja monumentaalkunstiobjektide rajamise võiks edasi lükata (12 mln krooni). Uute skulptuuride ehitamine võib samuti oodata. Võimalik kokkuhoid on 43 miljonit krooni.
Praegu ei peaks korraldama linnaelanikke eksitavaid küsitlusi ja laulukonkursse. Alates aprillist tuleb lõpetada kümne linna rahastatava ajalehe väljaandmine, teleuudiste ostmine ning vähendada linna avalike suhete eelarvet poole võrra. Need otsused annavad 30 miljonit krooni kokkuoidu.
Viimaks: seada sarnaselt riigiga prioriteediks euroraha maksimaalne ära kasutamine ning mitte lükata tulevikku Russalkast Vanasadamani kulgeva Põhjaväila ehitust. See otsus seaks ohtu Euroopa Liidu struktuurfondidest eraldatud 500 miljoni krooni suuruse investeeringu tuleku Tallinna.
Nimetatud ettepanekute realiseerimisel oleks võimalik kärpida linna 2009. aasta 8 miljardi kroonist eelarvet umbes 500 miljoni krooni võrra.
Linnavalitsuse planeeritavad kärped ei tohi halvendada laste või lastega tegelevate asutuste olukorda ja seda ohtu linnaelanike turvalisust. Kui seni on linnavalitsus raporteerinud, et linna finantsseis on suurepärane, siis nüüd aeg laiamine lõpetada. Kõik volikogus esitatud poliitilised jõud peavad panema pead kokku, et lahendada eelarveprobleemid.