Võiks arvata, et Tallinna liitumine lähivaldadega on keskerakondlik pseudoteema, ent see ettevõtmine tabab kolm kärbest ühe hoobiga.
Tallinna linnavõim võib väita, et neil on valijate mandaat, aga valitsusel ei ole. Teiseks saab keskerakondlikku haldusreformi käivitades sellest kõvasti rääkida ning olla pildil. Kolmandaks on võimalik liituda Maardu linnaga ning saada juurde uusi valijaid Keskerakonna võimu säilitamiseks.
Kas kohalike omavalitsuste arvu või pealinna halduskogude arvu vähendamisega saab kokku hoida kulutusi? Julgen väita – ei saa, kuigi võib paraneda avaliku teenuse kättesaadavus. Kuid kvaliteetse teenuse eest tuleb maksta, sest üldvalitsemiskulud ühe elaniku kohta kasvavad, samas kui väiksem vald on oma töökorralduses paindlikum ja protsessid on isereguleeruvad, sest kogukond läbi kohaliku demokraatia kontrollib volikogu tööd – tegevus on läbipaistvam.
Omavalitsuste liitmine ja ümberkorraldamine peaks olema demokraatlikus riigis avaliku arutelu objekt. Mandaat kohalike omavalitsuste liitmiseks ei saa tulla valitsuselt, vaid kodanikelt endilt – mitte pseudovalimiste käigus, vaid tegelike kohalike valimiste käigus. Selleks on vaja, et erakonnad läheksid Tallinnas või ükskõik kus valimistele vastu selge sõnumiga: valides meid, annate loa naabervallaga liituda