Kalle Palling: kohustuslik alkoholilukk (Postimees)

Arvamus
|
|
27.02.2008

Avad lukustatud autoukse, kinnitad turvavöö, keerad süütevõtit – kõik need sammud on autojuhtidele tuttavad ja elementaarsed.

Avad lukustatud autoukse, kinnitad turvavöö, keerad süütevõtit – kõik need sammud on autojuhtidele tuttavad ja elementaarsed. Need on tihti sama loomulikud nagu hingamine, neile ei pea mõtlema. Üks iseenesestmõistetavuse tõttu mainimata jäänud asjaolu nende toimingute juures on kaine pea. Vastutustundeline inimene istub rooli ainult ilma promillita veres. Me eeldame seda kõigilt liiklejatelt, aga eelkõige suurema sotsiaalse vastutusega roolikeerajatelt, nagu liinitakso- või bussijuhid.

Selline oleks elu ideaalmaailmas. Igapäevased uudised joobes juhtidest näitavad, et mõni iseenesestmõistetavus peaks olema möödapääsmatu. Et nii juhtidel endil, kaasliiklejatel kui jalakäijatel oleks turvalisem, peaks ühistranspordi teenust pakkuvatel sõidukitel ning karistatud roolijoodikute autodel olema alkoholilukk. Et iseenesestmõistetavus oleks vältimatu.

Alkoholilukk on seade, mille eesmärk on aidata juhil teha kaineid otsuseid, ennetada sõiduki juhtimist joobes seisundis ja potentsiaalselt väga rängalt lõppevaid liiklusõnnetusi.

Tegemist on sõiduki süütesüsteemiga ühenduses oleva tehnilise seadmega, mis enne auto käivitamist nõuab seadmesse puhumist, et kontrollida väljahingatava õhu koostist.

Sellise alkoholiluku kasutuselevõtmine esmajoones autojuhtide seas, kes on juba varem purjus peaga rooli istudes seadnud ohtu teiste elu ja tervise, tuleks ainult kasuks.

Kõrgema ohu allika, sh taksode ja muu ühistranspordi puhul muudaks see minimaalseks võimaluse, et sinu elu võiks sattuda endale teadmata roolijoodiku kätesse.

Me kõik oleme kindlasti kuulnud ja lugenud piisavalt palju kurba statistikat Eesti liikluse kohta. Kuidas iga kolmas liiklusõnnetus on alkoholiga seotud. Kuidas tabatakse kes-teab-mitmendat korda täis peaga vahele jäänud autojuhte.

Eestis toimus joobes autojuhtide osalusel möödunud aastal 508 inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles hukkus 69 ja sai vigastada 761 inimest. Seda vaatepilti võib võrrelda kahe klassitäie laste arvuga, kelle matustele on tulnud terve koolitäis klassikaaslasi ning veel rohkem leinavaid sugulasi, tuttavaid.

Alkoholilukk ei muudaks midagi bussi- või taksojuhi igapäevatöös, kuid annaks nii ülemustele kui reisijatele kindlustunde – kui masin töötab, siis juht on kaine. Ka korra purjuspäi rooli taha istunu suhtes rakendatav alkoholilukk karistusmeetmena lisab meelerahu. Meie kulutused ja väikesed vaevad saavad tasutud, kui autolukk päästaks kas või ühe inimelu.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt