Kristiina Ojuland: Moskva trikid (Postimees

Arvamus
|
01.02.2008

Venemaa presidendivalimistel kandideerida soovinud Mihhail Kasjanovi eemaldamine presidendirallist annab meile taas tunnistust sellest

Venemaa presidendivalimistel kandideerida soovinud Mihhail Kasjanovi eemaldamine presidendirallist annab meile taas tunnistust sellest, et Venemaa ei ole mitte ainult eemaldumas demokraatiast, vaid on loobutud isegi mängimast demokraatiat.

Milleks oli Kasjanovi eemaldamist vaja? Palju on spekuleeritud selle üle, et praeguse Venemaa võimuklikk tunneb ennast ebakindlalt. Vaadates aga nende nn avalikku ja sõltumatut meediat, võib siiski väita, Kasjanovi või kellegi teise, Medvedevi vastaskandidaadi võimalused valimisi võita on nullilähedased.

Veel mõned päevad tagasi, kui kohtusin Mihhail Kasjanoviga Venemaa-teemalisel konverentsil, avaldas ta lootust, et tal lubatakse valimistel osaleda, kuigi võiduväljavaateid ei hinnanud ka tema teab mis suureks. Nüüd on siis pilt selge.

Pigem on siin tegemist tüüpilise Kremli bütsantslikus stiilis intriigiga. Kasjanovi sel moel kõrvaldamine vähendab Vladimir Putini järglase Medvedevi legitiimust. Haavatav, manipuleeritav järglane – see ongi Putini eesmärk.

Kasjanovi kõrvaldamine pole Medvedevi huvides, kuid tema võimalused praegu olukorda sekkuda pole tõsiselt võetavad. Seda enam, et Kasjanovi kõrvaldamise otsuse tegi Putin arvatavasti isiklikult.

Sellise käitumise taustal tunduvad Dmitri Medvedevi väljaütlemised, et Venemaal on vaja kodanikuühiskonna mõju kasvatada, pehmelt öeldes naljakad ja arusaamatud. Nafta- ja gaasihinna tõusust maailmaturul kasumit lõikav ülbeks ja hoolimatuks läinud Putini klikk trotsib avalikult kõiki üldtunnustatud põhimõtteid ja väärtusi.

Mida saab teha Eesti? Eestil tuleb teha järjepidevat selgitustööd nii Euroopa Liidu sees kui ka teistele meie partneritele, et Venemaa ei ole enam see, mis 1990. aastate alguses. Praegune Venemaa ei saa olla enam tõsiselt võetav ja kindel partner.

Euroopa Liidul tuleb konsolideerida ühisseisukoht Venemaa asjus, mis peab üles kaaluma kitsad huvid. Ka ELis valitseb olukord, kus Euroopa suured ja võimsad nafta- ja gaasikompaniid avaldavad tugevat survet oma poliitikutele, et sõlmida nende kompaniidele kasulikke otsetarnelepinguid Venemaaga üle ELi pea. See on üks põhjus, miks ELil peab olema kõigile arusaadav ja ühine seisukoht suhetes Venemaaga.

Kui toas ei ole sooja ja tehased ei tööta, sest Venemaa on otsustanud kraani kinni keerata, siis sellises olukorras on energiasõltuvuses riigis raske midagi ette võtta või kokku leppida, see on permanentne ebastabiilsus. Sellist olukorda nüüdne Venemaa saavutada tahabki.

Küsimus, kas ELi kuuluvad ja ka mittekuuluvad riigid tahavad jääda dresseeritud koduloomaks, keda loomataltsutaja saab sundida nafta- ja gaasiohjadega trikke tegema, vajab vastust.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt