Georgia erakorraliste presidendivalimiste ettevalmistust ja kulgu jälgis tavapärasest rohkem välismaiseid vaatlejaid, kus osales ka OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsioon. Tagatud oli ka Georgia kodanikeorganisatsioonide ja konkureerivate kandidaatide esindajate ligipääs protseduuride jälgimisele, mida aktiivselt kasutati.
Riigikogu delegatsiooni juhi Paul-Eerik Rummo sõnul olid ODIHR (Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Büroo, OSCE struktuurioskus) pikaajalistest vaatlejaist analüütikud teinud silmapaistvalt põhjaliku eeltöö niihästi valmisseadustiku, protseduuride ettevalmistamise, kandidaatide ja valijate võrdsete võimaluste tagamise kui ka üldise siseriikliku situatsiooni kohta. “See oli asjatundlikuks taustamaterjaliks lühiajalistele vaatlejatele valimispäeval,” lisas Rummo.
“Täie kindlusega võib öelda, et suurte rahvusvaheliste organisatsioonide vaatlejad lähenesid Georgia valimistele hinnaalanduseta, kõige kõrgemate rahvusvaheliselt aktsepteeritud standardite kohaselt. Kahtlustused organisatsioonide eelarvamuslikus kallutatuses ja süüdistused pealiskaudsuses on naeruväärsed,” rääkis reformierakondlasest parlamendisaadik.
“Nagu juba teada, tunnistatakse ODIHRi, OSCE Parlamentaarse Assamblee, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee ja Euroopa Parlamendi ühisavalduses toimunud valimiste läbiviimise vastavaks demokraatlike valimiste standarditele, rahvusvaheliste organisatsioonide soovitustele ja riigi seadusandlusele. Sealjuures ei vaadata avalduses läbi sõrmede ka ühelegi tõsisemale puudujäägile, mille võimalikult kiiret kõrvaldamist Georgia võimudelt oodatakse,” sõnas Rummo.
“Sellise nõudlikkuse õhkkonnas väärivad Georgia rahva ja riigi pingutused kindlustada oma maal demokraatia süvenemine ja areng erilist tunnustust. Valimistulemuste tingimusteta aktsepteerimine kõigi poolt oleks esimene samm selles suunas.”