Täna leidis parlamendis heakskiidu tervishoiuteenuste korraldamise seadus, millega luuakse üleriigiline tervise infosüsteem.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Tõnis Kõivu sõnul võimaldab uus e-tervis infosüsteem minna tervishoius järk-järgult üle paberdokumentidelt digitaalsetele dokumentidele, mis on turvalisem ja ökonoomsem. „Juba järgmisel aastal on nii igal patsiendil kui ka tema arstil võimalik pidada terviselugu, säilitada röntgenipildid, panna arsti juurde kinni vastuvõtuaeg või saada retsept elektrooniliselt.”
„Infosüsteemi rakendumisel tekib elavate järjekordade asemel ühtne järjekorra arvestus arsti vastuvõtule, mis annab haiguse korral kiirema võimaluse visiidile pääseda. Võimalikuks saab ka elektrooniliste meeldetuletuste saatmine, et kokkulepitud arsti külastus ei ununeks,” lisas reformierakondlasest parlamendisaadik.
„Oluline on ka see, et uue infosüsteemiga muutub ravi järjepidevamaks ning vajadus tarbetute topeltuuringute järele kaob. Oluliselt suureneb ka inimese delikaatsete isikuandmete kaitstus. Täna seisavad terviseandmed paberkaustadena riiulil ning pole selge, kes ja miks on neid vaadanud.”
Tõnis Kõiv lisas, et uus infosüsteem võimaldab inimesel ise valida, millised terviseandmed jätta arstile nähtavaks, millised mitte. „Võimalikuks jääb ka kõikide andmete sulgemine. Loomulikult käib sulgemise juurde selgitus, millised ohud ja milline vastutus sellega kaasneb.”
„Palju lihtsamaks muutub ka apteegis käik. Kui täna peab olema retseptiravimi väljaostmiseks kindlasti retsept kaasas, siis juba varsti pääseme sellest kohustusest. E-retsept on apteekril olemas samast hetkest, kui arst selle välja kirjutab. Apteegis piisab vaid enda isiku tuvastamisest ja saabki vajalikud ravimid välja osta,” sõnas Kõiv.
Infosüsteemi rakendamisega alustatakse juba järgmisest aastast, kuid täielik üleminek uuele süsteemi kasutuselevõtule toimub järgneva kuue aasta jooksul.