Vanemahüvitis?
Makstakse lapse 11-kuuseks saamiseni alates 1. jaanuarist 2004. Kuna VH-t makstakse pärast ema 140 päeva pikkust sünnituspuhkust, saavad täiel määral VH-t ka 2003. aasta 14. augustist sünnituspuhkusele jäänud naised. Kui lapse emal ei olnud õigust sünnitushüvitisele, tekib õigus saada hüvitist alates lapse sünnist.
Kuidas arvutatakse?
Hüvitist makstakse igakuiselt VH-sele õiguse tekkimisest eelmise kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulu alusel. VH ei maksta tagasiulatuvalt enne 2004 a. 1. jaan.
Kui laps on sündinud enne 1. jaanuarit, makstakse vanemahüvitist aasta algusest kuni lapse 11 kuuseks saamiseni.
Kui palju?
100% eelmise kalendriaasta keskmise tulu alusel kuid mitte rohkem kui 3 Eesti keskmise kuupalga suurust VH kuus. Need, kelle tulu oli väiksem kui VV kehtestatud kuupalga alammäär saavad VH alampalga ulatuses (2480 kr) ning need, kes ei saanud tulu, saavad VH miinimummäära ehk 2200 kr kuus. Vanemahüvitise maksmise ajaks katkeb 700-kroonine igakuine lapsehooldustasu, mille maksmine jätkub hiljem kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.
VH kordamööda jagamine
Esimene 6 kuud saab VH ainult ema, edaspidi võivad vanemad või hooldajad soovi korral VH kasutada kordamööda, siis tuleb esitada ühine avaldus 14 päeva enne selle kuu algust, mil hüvitist soovitakse kordamööda jagada. Arvutamise aluseks on töötundide arv kuus.
Töö ja pereelu paindlik jagamine
VH-se saamise ajal on vanemal õigus töötada näiteks osalise tööajaga. Sel juhul saadakse VH-st hüvitise ja juurde teenitud summa ning 1,2 jagatisega, millest lahutatakse saadud tulu.
Järjestikused sünnid
Kui perre sünnib uus laps 2,5 aasta jooksul, on vanemal õigus saada VH-st eelmise lapse eelset VH-se suurust hüvitist. Seega puudub vanemal vajadus pikendada laste sünnivahet vahepeal aasta jooksul tööle asudes, et saada töötasuga võrdset VH-t järgmise lapsega kodus olles.
VH on riigipoolne tugi ka juba olemasolevate lastega peredele: emad, kes soovivad saada veel ühe väikelapse, ei pea kaotama lapsehoolduse ajal oma sissetulekut ja riskima pere vaesuspiirile langemisega.