Aivar Sõerd märkis riigieelarve esimesel lugemisel Reformierakonna fraktsiooni nimel peetud kõnes, et järgmise aasta eelarve panustab tuntavalt inimeste toimetulekule, paraneb lastega perede toimetulek ja ei unustata eakaid.
Sõerd lausus riigikogu ees kõneldes, et tulude hea laekumine võimaldab ellu viia riigile olulisi prioriteete, milleks järgmise aasta eelarvekavas on Eesti julgeoleku tugevdamine, majanduskasvu edendamine, sealhulgas tööjõumaksude langetamine, inimeste toimetuleku parandamine ja perede toetamine.
Ta tõi välja, et sõjalise kaitsevõime kiirema väljaarendamise prioriteetsus on tõstnud kaitsekulude osakaalu 2,19 protsendini SKP-st, mis on kaitsekulude läbi aegade kõrgeim tase. Sellele lisanduvad liitlaste kohaolekuga seotud kulud.
„Raha peretoetuste suurendamiseks, pensionide kasvuks ja muude riigieelarve kulude suurendamiseks saab tulla vaid kasvavast majandusest. Suurim väljakutse majandusarengule on tööjõukulude ja tootlikkuse arengu lahknevus,“ rääkis riigikogu rahanduskomisjoni liige.
„Keskmine pension tõuseb 417 euroni ja on ka edaspidi maksuvaba. Üksi elavad pensionärid hakkavad saama 115-eurost lisatoetust. Alates järgmise aasta 1. juulist lisandub lasterikka, kolme kuni kuut last kasvatava pere eelarvesse uus peretoetus summas 200 eurot kuus, seitsme ja enama lapsega perele 370 eurot kuus. Kolmelapselise pere toetus saab alates järgmise aasta 1. juulist olema 400 eurot kuus,“ loetles ta inimeste toimetulekule suunatud eelarvekulutusi.
Riigikogu liige juhtis tähelepanu, et palkade kasv ei saa kestvalt kõrvale kalduda majanduse põhinäitajate arengust ja üks võimalus riigipoolseks sekkumiseks on ettevõtjate tööjõumaksukoormuse vähendamine.
„Kõige sobivamad meetmed selleks on sotsiaalmaksumäära langetamine ja maksuvaba miinimumi tõstmine. Tööjõu maksukoormuse langetamine aitab ettevõtetel säilitada konkurentsivõimet, parandada võimekust investeerida ja luua uusi töökohti,“ selgitas endine rahandusminister.
„Kokkuvõtlikult tuleb öelda, et eelarvekava võimaldab ellu viia tegevusi ning rahastada valdkondi, mille tulemusel kasvab julgeolek ja inimeste turvatunne, paraneb perede heaolu ja kindlustunne ning uut hoogu juurde saab majandus,“ lisas Sõerd.