Riigikogus läbis esimese lugemise Reformierakonna algatatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on vabastatada kõik pensionid uuest maksuvaba miinimumi arvestamisest ehk maksuvabastuse ära võtmisest. Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligi sõnul on riik petnud pensionikogujatele aastakümneteks antud lubadust pensionisammaste maksurežiimi kohta ning pensionäridele antud lubadust nende võidust uuest maksuarvestusest.
“Riik on andnud aastakümneteks lubaduse, et osaleb II ja III samba ühinejate pensioni kogumisel oma panusega. Uue tulumaksuseadusega käitub ta täpselt vastupidi, sest võtab selle raha maksu näol tagasi. Valitsus ei ole rääkinud tõtt ka maksumaksjate suurtest võitudest ning riikliku pensioni saajatest on saanud suurim grupp, kes rahastab kogu seda meedet ja kes ise sellest kasu ei saa. Vastuolus on uus maksurežiim ka eesmärgiga hoida pensionäre tööl,“ selgitas Ligi seadusemuudatuse vajalikkust.
„Eelnõu puudutab kõiki pensione, peale kolme samba ka näiteks töövõimetusepensionäre, kes teenivad lisatulu. Riigikogu täiskogu hääletas (77 häälega) maha rahanduskomisjoni ettepaneku eelnõu menetlusest välja arvata,“ kommenteeris Ligi.
Pensionid: vanaduspension, edasilükatud vanaduspension, ennetähtaegne vanaduspension, soodustingimustel vanaduspension, toitjakaotuspension, töövõimetuspension, rahvapension, kutsealade sooduspensionid, tervistkahjustavatel töötingimustel töötamine ja väljateenitud aastate pension.
Maksuvaba miinimumi vähenemise süsteemiga alates 1200-eurosest tulust, mis kehtestati 2018. aastast, ning täiendava pensioni maksuvaba miinimumi kaotamisega, on kõik pensionid ja kogumispensionite väljamaksed sattunud uude maksurežiimi.
Muudatuse tulemusena on pensionid ja pensionide väljamaksed endiselt maksustatav tulu, kuid ei lähe arvesse, mille alusel arvutatakse maksuvaba tulu.
Seaduse eesmärk on anda töötavatele pensionäridele sõnum, et tänapäeva Eestis on vajalik ja oodatud iga tööd tegev ning tulu teeniv kodanik ja pensionide tõttu ei suurendata kellegi efektiivset tulumaksumäära. Teiseks aitab see taastada pensionisüsteemi (II ja III sammas) usaldusväärsust.