Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Yoko Alender ütles täna parlamendis riigi pikaajalise arengustrateegia „Eesti 2035“ arutelul, et oleme liikunud strateegias seatud sihtidele lähemale, aga peame mõtlema veel rohkem ka sellele, millises keskkonnas meie lapsed elama hakkavad.
„Võrreldes selle ajaga, kui riigikogu „Eesti 2035“ strateegia heaks kiitis, on tõusnud kaitsekulud, peretoetused, pensionid, avaliku sektori palgad, teadus- ja arendusraha, kõrghariduse toetus ja tulumaksuvaba miinimum,“ rääkis Alender.
„Kõik need tõusud on olnud tingitud sellest, et tahame jõuda ka oma väärtustelt Põhjamaade sekka. Kindlasti tahame riigilt tuge, kui millegipärast hätta jääme. Kindlasti tahame olla haritud,“ sõnas ta.
Samas märkis ta, et kulude tegemiseks on vaja ka tulusid. „2024. aastal tõuseb käibemaks 2 protsenti, 2025. aastal ka tulumaks. Maksukoormus aga ei kasva. 2025. aastast kaob maksuküür, mis jätab keskmise sissetulekuga inimestele rohkem raha kätte. Samal aastal aset leidev tulumaksuvaba miinimumi tõus 700 euroni aitab kõige väiksema sissetulekuga inimesi,“ kõneles Alender.
Suure väljakutsena nimetas Alender kliimakriisi. „On üks planeet, kus inimkond teadaolevalt saab eksisteerida. Me ei pea päästma mitte planeeti, vaid meie inimeste kestmist siin. Me kõik oleme kohustatud seda elukeskkonda hoidma ja me kõik oleme ka sunnitud enda tehtud kahjud hüvitama. Miks me seda automaksu kehtestada tahame? Sellepärast, et auto on kulu keskkonnale,“ ütles ta.
Murekohana tõi Alender välja, et 52 protsenti Eesti inimestest on ülekaalus.
„Peame pakkuma paremaid lahendusi rohkemaks liikumiseks just argipäeval. Selle nimel töötabki liikuvusreform. Lõpuks ometi uuris Transpordiamet, et tegelikult inimestest 75% linnakeskkonnas ja 52% maal kasutavad alternatiivseid liikumisviise, kestlikumaid liikumisviise,“ lausus Alender.
Lõpetuseks nentis Alender, et hoolivus ja koostöö on aspektid, kus meie näitajad ei ole veel head.
„Ühe olulise sammu tegime abieluvõrdsuse kehtestamisega ja ma arvan, et mitte kellelgi elu Eestis ei läinud halvemaks, küll aga paljude elu läks paremaks. Me peame seda õppima ja pakkuma valikuid, mis aitaks inimestel rohkem erinevate inimeste arvamusi kuulda, aidata inimesi enda ümber, arvestada teiste inimeste seisukohtadega ja leida kompromisse,“ lõpetas Alender.