Väino Linde: Gruusias pingelisi valimisi vaatlemas (Pärnu Postimees)

Arvamus
|
27.05.2008

21. mail toimunud Gruusia parlamendivalimisi oli vaatlema palutud Eesti riigikogu esindus.

21. mail toimunud Gruusia parlamendivalimisi oli vaatlema palutud Eesti riigikogu esindus.

Esimese asjana jäi sellest mägede maast seekord meelde just pidev sigaretisuits. Vastik nikotiiniving hõljus kõikjal: hotellis, kohvikutes, nõupidamisruumides ja muidugi valimisjaoskondades. Ainult Thbilisi tänavate kolmekümnekraadises leitsakus oli see asendunud väljakannatamatu bensiinilehaga.

Seekord parlamendivalimised

Koos kolleeg Helmer Jõgiga oli meie kontrollida 12 valimisjaoskonda, mis jäid teisele poole Kaukasuse mäeahelikku, täpsemini Kazbeki mäetipu (kõrgus 5047 meetrit üle merepinna) jalami piirkonda. Selleks tuli meil maasturiga kohale sõita juba igivanadest aegadest kasutuses olevat Gruusia nn sõjateed mööda ja läbida Gudauri mäekuru juures paksu lumekihiga kaetud alad.

Sajandeid oli see üle mägede viiv käänuline tee väga oluline ja ainuke vahetu ühenduslüli Venemaa ja Gruusia vahel. Seda mööda liikusid vaenuväed, aga ka kaup ja transport. Juba mõni aasta on piir Venemaaga suletud ning see piirkond muutunud vaeseks äärealaks, kunagisest maanteest aga saanud kohati kõige ehtsam kuumaastik.

Aga mägilased on tublid ja elavad oma üsna kuristikuservadesse veidigi tasasemale pinnale rajatud külades rahulikult. Leiba küpsetatakse ise, liha saadakse omakasvatatud lamba- või veisekarjadest. Majapidamisgaas on elanikele riigi poolt tasuta, elektri eest maksmiseks eraldatakse peredele teatud summas vautšereid.

Kuigi ametlikult pidid valimisjaoskonnad uksed avama kell 8 hommikul, olime tunnistajaks, kus ühes külakeses toimus see alles pool tundi hiljem. Lihtsalt haldussuutlikkus oli madal ja valimiskastide ettevalmistamine, pitseerimine ning hääletusnimekirjade väljapanek võttis seal oodatust kõvasti kauem aega. Peab ütlema, et üldse olid valimiste korraldajateks kohapeal peamiselt naised. Harva võis kohaliku valimiskomisjoni koosseisus näha mõnda isast inimest. Kuid seevastu käisid mehed naistega võrreldes jälle usinamalt hääletamas. Kui see töö tehtud, jutlesid nad omavahel tundide kaupa poolsõõris istudes väljas mäe veerel.

Võrreldes jaanuaris toimunud presidendivalimistega, oli kogu poliitiline õhkkond riigis märksa rahulikum. Pealinnas küll ähvardati veriste väljaastumistega, kuid kohapeal rääkisid inimesed, et nad on väsinud neist opositsiooni tõmblemistest ja soovivad eelkõige stabiilset keskkonda.

Kuigi mitteametlikel andmetel on Gruusias tööpuudus kuni pool töövõimelisest elanikkonnast, ei häirinud see eriti kedagi. Paljuski käib äri ja rahateenimine endiselt ümbrikupalga kaudu ja seda peavad kohalikud normaalseks.

Riigilt oodatakse eelkõige teede korrashoidu ja … iseseisvuse säilimist. Niivõrd murelikuks on grusiine Venemaa lakkamatu sõjakirve viibutamine nende suunas teinud. Seetõttu ongi Gruusial oma 4,6miljonilise elanikkonna juures praegu sõjaväes püssi all hinnanguliselt vähemalt 50 000 – 60 000 mägede poega.

Kättemaks Gruusia moodi

Aga ega narkoprobleemid ole sellelegi riigile võõrad. Kohati kasvab kanepitaim mägedes lausa looduslikult, kultuuristandusi aga põletavad politseijõud aeg-ajalt lihtsalt maha. Samal ajal on Thbilisi probleemiks kujunemas just heroiinisõltlased, kes oma narkotoosi eest tasumiseks vajaliku raha hankimisel on kõigeks valmis. Meie autojuht rääkis, et veidi aega tagasi pani üks narkomaan tema abikaasale püstoli meelekohta ja võttis ära käekoti raha ning dokumentidega, kui naine pärastlõunal kortermajja sisenes, eelkooliealine laps käekõrval.

Et politsei röövijat ei tabanud, otsustati talitada teistmoodi. Ühel kenal õhtupoolikul tuli mitukümmend tema parimas meheeas hõimuvenda ja sugulast korraga maalt linna. Paaridesse jaotunult jagati linnaosa meeste vahel ära ning hakati sõna otseses mõttes jahti pidama kohapealsetele narkomaanidele. Kõigil tabatud uimastisõltlastel murti selle operatsiooni käigus ei rohkem ega vähem kui parema käe nimetissõrm, mis relval päästikut võib hoida. Autojuht lisas, et sellest ajast peale ongi tema linnaosas päevased röövimised oluliselt kahanenud ja narkarid hoiavad end rohkem varju.

Aga Gruusia parlamendivalimisi hindasid isegi SRÜst pärit noriva loomuga vaatlejad üldjoontes seaduslikeks ja demokraatlikele printsiipidele vastavaiks. Erilisi rikkumisi ei avastanud ka Eesti delegatsioon, kes pidas valimistulemust ja president Mihhail Saakašvili toetajate seekordset võitu rahva enamiku tahtele vastavaks.

Kohale tuli riigipea

Lõpetuseks märgin, et valimistele järgneva päeva õhtul korraldas Eesti saadik Harri Lahthein kõigile Eestist pärit valimisvaatlejatele, ajakirjanikele ja Gruusia ametlikele nõustajatele oma korteris Thbilisi ühe paneelmaja kaheksandal korrusel vastuvõtu. Teiste hulgas olid kohale saabunud mägedemaa valitsust nõustav Mart Laar ja kohapealse ombudsman’i ÜRO mandaadiga nõunik Allar Jõks.

Kõigi vastuvõtul osalejate suureks üllatuseks jõudis veidi enne südaööd meie sekka Miša ehk president Saakašvili isiklikult. Enne ühist veiniklaaside kokkulöömist pidas riigipea meile väikese kõne, milles tänas Eesti riiki ja rahvast toetuse ja abi eest Gruusia arendamisel.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt