Uus aasta toob lootuse vabadusele

Arvamus
|
01.01.2021

Kristen Michal, riigikogu liige

Rasked ajad on tagasivaates tihti romantilised. Midagi elati üle, koos ja see ühendab. Mitte muidugi, et see läbielamine sel hetkel oleks olnud nauditav, kuid hiljem on see osa ühendavast kultuurist. Koos tajuga hakkama saamisest. Aasta 2020 saab küllap paarile põlvkonnale samasuguseks, kui vanemate kolleegide jutualgus… see oli kohe peale 1967 aasta tormi, mäletad? Ja näkku ilmub sõnulseletamatu helgus.

Enne muidugi tuleb see üle elada. Võimalikult väikeste kahjudega, hoides üksteist ja ennast. Nii füüsist, kui vaimu. Vaimutugevust katsub see kriis kõigil. Ka neil, kel füüsis pääseb katsumisest vaktsiini tulekuni.

2020 — aasta mis õpetas valmis olema

Lõppenud aasta tugevale plusspoolele läheb rutiinide murdmine. Koosolekud, mis koos vaid selle pärast, et nii on alati olnud. Milleks? Tekkis selgus, kellega tahaksid koos olla ning mis on formaalsus. Ilmselt üritab maailmas olev koosolekureptiilide vandenõu inimesi taas peale vaktsineerimist tuppa suunata. Loodan südamest, et asjata. Pigem ootaks sammu edasi. Veel vähem toas istumist võiks olla norm. Kaotajaid selles ei ole.

Lähi- ja kontaktsus jäägu nende hetkede tarvis, kus see tõstab kvaliteeti. Haridusest harduseni. Preemiaks rohkem liikuvust, rohkem loetud raamatuid, parem ja sisukam elu.

Tahaks, et eelmise aasta pikemale plusspoolele jääks ka ettemõtlemine ja valmisolek tulevaks ning head harjumused. Arstid on öelnud, et kriis õpetas hulga inimesi käsi pesema. Pole seegi väike asi. Isiklikust kogemusest näen kui kiiresti harjumused tekivad. Minu kolmeaastane poeg tuleb õuest tuppa nagu noor doktor operatsioonile minnes. Käed püsti ning alati esimese asjana neid pesema. Kahtlustan, et mida tema vanuses õngitsesin mõtliku näoga mulda taskust välja kui tuppa tulin.

Halvas õpetlikku nähes on õpitu kasuks. Vedasin hiljuti kihla, kas kolm aastat peale vaktsineerimist kanname gripihooajal maske või puhastame käsi sama innukalt. Sõber arvas, et ei. Näis siis kauaks kasu kogemusest sünnib. Igatahes maskiga inimesi vaatame edaspidi hoopis lugupidavamalt.

Pealegi kui kuskil maailmas sotsiaalne distantseerumine maailmameistrite tasemel on, siis küllap Eestis. Me vist isegi ei suuda ette kujutada lõunamaa rahvaste valu, kui nad peavad päevi distantsil veetma. Meie kandis on see tavaline teisipäev.

Ühesõnaga, 2020 on aasta mida ära saates on hea meel, et see läbi sai. Nagu Bideni toetajale Trumpi ametiaeg. Oli helgeid hetki, nii meil kui maailmas, kuid rohkem hoopis oli raskeid õppetunde.

2021 — uus lootus vabadusele maailmas ja siin

Uus aasta algab lootusrikkalt. Juba seetõttu, et kes annab uusaastalubaduse teha metsikult trenni ja nurgast kuuspaki asendada kõhul olevate lihastega, ei saa valitsuse piirangu tõttu seda niipea tegema hakata. Seega lubagem julgelt! Vähem asju osta näiteks ei tasu lubada, sest kaubandusvõrk ja e-kaubandus töötavad järjest võimsamalt.

2021 aastal on maailma ja Eesti jaoks lootus uuesti vabanemisest. Et vabadused mis antud, küsitakse tagasi. Üks võti on siin kogu maailma pingutus vaktsineerimisel, mis alanud ja käimas. Eesti vaktsineerimise kohta ütles üks mu paljunäinud sõber, et ta üllatus. Sest alati on erinevatel teemadel tema sõpruskonnas erinevaid arvamusi, kuid vaktsineerimise korralduses siinkandis on kõik ühel nõul, sellega läks nüüd küll kehvasti. Pole kedagi, kes tooks meid maailmale kriisihalduses, targas logistikas ja läbimõelduses eeskujuks. Tänane tempo ei saa olla meie võimete piir.

Eesti väiksuse juures on kindlasti praktiline tegutseda teistega koos hankimisel. Kuid arvestades sulgemisest tulevat kahju majandusele või plaanilise ravi piiramisest tulevaid tagajärgi, oleks juba paar kuud tagasi pidanud hakkama tegema ka eraldi juurdehankeid, mida nüüd avalikkuse survel tegema hakati. Lisaks kesksetele hangetele juurde, vajadusel pisut kallimalt. Suvel teadis isegi Balti Jaama turul kiilakatele kamme müüv Gennadi, et vaktsiinid on see, millele tuleb võidujooks ning vaktsineerimise läbimõeldus, kiirus määravad kadude ja kannatuste vähenemise.

Valitsus igatahes teiseks laineks ja vaktsineerimiseks valmis ei olnud. Või olete kuulnud, kuidas maailmas arutaks Eesti AD 2020 superladusat logistikat, läbimõeldud tegevust vaktsineerimisel ning tervishoiu ja ettevõtluse toetamist esimesest lainest teise? Pealegi kui ametniku moodi Tanel Kiik soovib vaktsineerimise politiseerimisest rääkida, saab ta ainsana vaadata otsa Keskerakonnale. Keskerakonna volikogu nimelt tegi nädal peale valitsuse otsust, et vaktsiinid tulevad maksumaksja kulul, detsembri alguses võimsa otsuse — vaktsiin on tasuta!

Algav aasta toob mitu võimalust valitsusele hinnang anda

2021 aastal seisab maailma avanemise ja vabaduste kõrval ees ka kohalikumat laadi sündmusi. Ootus pole neilegi erinev. Kohalikud valimised paistavad saavat valitsusvastasuse referendumiks või vähemalt võimaluseks anda hinnang kas EKRE ja Keskerakonna iga hinna eest kooselu on lubatav.

Kas rahvahääletus tuleb kevadel, suvel või sügisel, ei tea hetkel keegi. EKRE abivalmilt küllap paneks rahvahääletusele kasvõi idee keelata abielu kaitseks lahutused ning ennistada kõik tagasi esimesse abielusse. Peaasi, et polariseerib, vastandab rahvast, aeg on vähemtähtis kui selle ümber olev sumin. Kuniks neil on partneriks Keskerakond, mille juhil pole muud huvi ametispüsimisest, võib ennustada, et nad saavad kõik koos Ratase alter ego Karilaiu kinnitusega, et just see on Keskerakonnale parim.

Valitsuse püsimise osaks saavad presidendivalimised. Valitsuses on vähemalt kaks, kes sellesse ametisse võiks kandidaadiks saada. Ratas, kes küllap järjest tihemini küsib endalt, mitu aastat veel selles ametis jaksab ning Reinsalu, kes on koalitsioonis oleva kolmanda erakonna ultimaatum koalitsiooni püsimisel. Presidendivalimiste mängu ajal kukkus muuseas eelmine valitsus, võib ka see.

2021 — investeeringud tulevikku või juhuslik rahakülv?

Lõppeval aastal sai Eestist üks kõige kiirema võla kasvuga riik Euroopas, see kõik jätkub lähiaastail. Kriisis laenamine saab olla tagasimaksjatele, Eesti rahvale, tasakaalustatud olla vaid investeeringutega tulevikku. Nii, et kriisist väljutakse paremana, kui kunagi varem.

Teadus-arendustegevus, tervishoiu areng, uued tehnoloogiad, energeetika uuendused, innovatiivsed harud, mis kasvatavad meie jõukust ja palju muud. Oma aastalõpu intervjuus tunnistas riigipea kes peaks olema informeeritud, et tema ei tea, et selliseid plaane oleks. Vaataja tajus allteksti, et veelgi enam. Üha raskem on vist kinnitada, et oleme erilised, erinevad — väike ja tark rahvas, kui valitsusest tuleb üks rumalus teise järel?

Kirjutaks kilplased, aga üha enam tajun, et ei taha lamemaalasi valitsuses nendega võrrelda, kilplastele teeks vist sellega ülekohut. Naistearstid olid Martin Helme arvates pea mõrvarid aastal 2019. 2020 andis Ratas koalitsiooniga raha abortide vastasele liikumisele, 2021 näeme selle kasutust EKREt hea sõnaga meeles pidavatel miitingutel. Hanerasvast meie hõimuvendade Soomlaste ja suurima partneri USA mõnitamiseni. Lollus on ammendamatu maavara. Aga see kõik sai ammendavalt selgeks juba aastal 2020.

Euroopa vahendid ja laen siiski ei ole ammendamatud maavarad, mille tagastamise pärast ei pea muretsema. Kui võtta 10 miljardit laenu, siis eurotsooni keskmine intress sel sajandil on olnud 3,24. Eks siis kui keskmiseni jõutakse, tuleb igal aastal maksta 324 miljonit intresse. Selle raha aasta saaks Tallinnase uue kaasaegse haigla või Mäost neljarajaliseks tee Tartuni. Iga aasta.

2021 tuleb töine aasta, valitsus tuleb suunata ebaoluliselt tegelema olulisega. Alustades vaktsineerimise tempo kasvust avalikkuse survel ning vabaduste tagasiandmisest neile kes vaktsineeritud. Pikemas plaanis tuleb riigi raha- ja majandusasjades luua selgus, kuhu suund viib.

Võlg jooksvate kulude jaoks on kasvav probleem, mitte tuleviku võti. Tuleviku võti on targad valikud, investeeringud, vabadus ja avatus ka ärikeskkonnas. Need viimased kaks on muuseas väga seotud inimeste jõukuse kasvuga. Kas see mitte ei peaks olema eesmärk, kui vanameestel valitsusest meie magamistuppa piilumisest aega üle jääb?

Kokkuvõtteks — tahate olla õnnelik, olge. Päevad hakkavad varsti juba pikemaks minema ning neil kes oodanud, millal saab midagi asjalikku teha, tuleb selleks varsti võimalus.

Artikkel on avaldatud Eesti Päevalehes 1.01.2021

Uus aasta toob lootuse vabadusele was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt