14. novembril toimus Tartu Ülikooli Narva kolledžis Õiglase Ülemineku Foorum „Nutikast kahanemisest kestliku suurtööstuseni. Ida-Viru tuleviku visandid“. Konverentsil arutlesid teadlased koos ettevõtjate ja otsustajatega, milliseks kujuneb maakonna tulevik kestlikuma arengutee otsingute tuules. Konverentsil osales Reformierakonna Toila piirkonna juht Anneki Teelahk.
Eesti Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juht ja Reformierakonna Toila piirkonna esimees Anneki Teelahk jagas oma kogemusi arutelus, mis keskendus tööjõuturu arendamise vajadustele. Ühiselt arutleti, millised tegurid mõjutavad piirkondlikku tööjõuturgu? Kuidas hinnatakse Ida-Viru tööjõuturu tulevikuarengut ning mis soodustab ja takistab infovahetust kvaliteetse tööjõuturu kujundamisel?
Anneki Teelahk rääkis täpsemalt väljakutsetest, millele tuleb jätkuvalt lahendused leida. Ta tõi välja ühe probleemkohana, et Eesti suurima tööpuudusega maakonnas on ettevõtetel keeruline leida töötajaid. Siiski ta rõhutas, et täna ei ole veel kohal Õiglase Ülemineku Foorumi töökohad, aga need on teel.
“Lähiaastatel kerkivad mitmed uued ettevõtted, mis vajavad uusi töötajaid. Uusi teadmisi ja oskusi, mida vajatakse, tuleb omandada. Õppima asumist tuleb motiveerida, toetada, stimuleerida,” kommenteeris Teelahk. Seejuures tõstatas ta ka küsimuse teise poole – kas tänane toetuste süsteem innustab pikaajalisi töötuid tegelikult tööle asuma?
Teelahk tõi esile ka konkreetseid sihtrühmi, kelle puhul tuleb tööturule suunamisel pöörata erilist tähelepanu. Üheks suureks väljakutseks on noored, kelle rakendumise tõenäosus tööturul on madal või väga madal. Samuti mainis ta vanemaealisi, eelkõige 50+ vanuserühma kuuluvad pikaajalised töötuid, kes näevad toetusi pigem püsiva lahendusena. Kolmanda probleemina tõi Teelahk välja eesti keele oskuse madala taseme, mis piirab paljude inimeste võimalusi leida tööd. Need takistused nõuavad süsteemseid lahendusi ja tõhusamat koostööd erinevate asutuste vahel.