Toetusavaldus Ukraina rahvale

Uudis
|
30.11.2004

Sõbrad!

Seoses ärevate sündmustega Ukrainas kutsun kõiki üles toetama Ukraina rahva võitlust demokraatia ja ausate ning vabade valimiste eest.
Et pean seda toetust suuremaks kui on üks erakond või tema toetajad, siis soovitan kõigil neil, kes tahavad nimeliselt toetust avaldada ka sotsiaaldemokraatide kodulehel seda ka teha. See toetusavaldus või allkirjade kogumine kahtlemata ei ole selle kaaluga nagu meie välisministri aktiivne tegevus või näiteks Silver Meikari toetus kohapeal aga see on kõvasti parem kui mittemillegi tegemine.

Siin saad anda allkirja

Me unustame, et vaid tühised 15 aastat tagasi toimus Eestis Rahvarinde ja Interrinde vastasseis. Siis otsisime me igat võimalust, et meid läänes märgataks ja toetataks. Kui meie oleme nüüd jalad põhja saanud, kas me peaksime silmad ja kõrvad kinni pigistama ja J.Liivi tegelaste moel unustama lubadused pääsemise korral kirkusse kroonlühter viia?
Ukraina rahva võitlus inimväärse elu eest ja impeeriumimeelse post-bolshevistliku nomenklatuuri võimu vastu on ka eesti rahva võitlus oma tuleviku eest. Ilma Ukrainata ei saa Venemaa olla impeerium ja kui ta ei saa olla impeerium, saab ta liikuda demokraatia suunas. Demokraatlik Venemaa, kellel ei ole oma naabrite suhtes suurriiklikke abitsioone ja marurahvuslikke pretensioone võiks olla meie unistus. Kiievis külma trotsivad maidanlased ajavad ka eesti asja. Ka eesti ettevõtjate asja, sest läänelik Ukraina, mis oleks vaba nomenklatuursest ringkäendusest, looks sadadele eesti ettevõtjatele uusi võimalusi. Sest eestlastest peetakse sealmail väga lugu ja head inimestevahelised suhted on ka äritegevuseks väga hea eeldus.

Ei saa öelda, et ametlik Eesti oleks jäänud kõrvaltvaatajaks.
Meie välisministri eestvedamisel võttis valitsus neljapäeval vastu poliitilise avalduse. Sellele järgnenud läbirääkimiste käigus ilmutasid kõik Riigikogu fraktsioonid toetust Ukraina reformimeelsetele poliitilistele jõududele.

Kurblooline on jällegi see, et parlamendidebatt ei ületanud meedias uudiskünnist. Reformierakond võib tunnustavalt vaadata ka Silver Meikari tegevusele, kes on veel praegugi Kiievis ja jätkab oma poliitilise vaatleja missiooni. Võin kinnitada, seda panevad meie sõbrad tähele.

Nagu on nad juba tähele pannud meie välisministri aktiivset hoiakut ja kõiki meie diplomaatide seisukohavõtte nii Brüsselis kui teistes EL liikmesriikide pealinnades.
Me jälgime toimuvat pidevalt ja oleme ühenduses oma sõpradega Kiievis. EL liikmesriigina peame me seisma selle eest, et EL oleks oma suhtumises Ukraina valimisfarssi resoluutne ja järeleandmatu. Ma arvan, et koostöös oma liitlastega EL-s tuleme me sellega toime.
Kutsun kõiki üles liituma sotside aktsiooniga, rõhutades, et me teeme seda Eesti Reformierakonna liikmetena ja uhkete Eesti Vabariigi kodanikena. Soovitan kõigile jälgida Ukraina sündmusi tähelepanelikult ja soojas toas teleri ees õlut rüübates meenutada intrite möllamist 1989.a. Tallinnas, Toompea lossi ründamist, Tallinna streike, Balti ketti, Moskva referendumit NSVL terviklikkuse säilitamise kohta, Rahvarinde loomist ja tema kongresse, Kodanike Komiteede liikumist, öiseid laulmisi 1989.a. suvel, sm.Tshebrikovi ähvardusi jne., jne.. Ja ka seda, et Viktor Jushchenko oli Ukraina keskpanga president siis kui Ukrainas võeti kasutusele grivna, mis on kuni viimase ajani olnud soliidne valuuta ja mis on ohus Viktor Janukovitchi valimieelsel perioodil riigile võetud arutute katteta kohustuste läbi.

Rein Lang,
Riigikogu aseesimees

Siin saad anda allkirja


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt