Taavi Rõivas: ausalt aktsiisidest (Delfi)

Arvamus
|
13.12.2007

Juhtimaks tähelepanu eemale Tallinna linnaeelarve arutelult ja maamaksu 2,5 kordseks tõstmiselt pealinnas on linnapea Edgar Savisaar asunud süüdistama valitsust aktsiiside kasvus ning sedakaudu mitmesugustes hinnatõusudes.

Juhtimaks tähelepanu eemale Tallinna linnaeelarve arutelult ja maamaksu 2,5 kordseks tõstmiselt pealinnas on linnapea Edgar Savisaar asunud süüdistama valitsust aktsiiside kasvus ning sedakaudu mitmesugustes hinnatõusudes. Endale omaselt vaatab ta paanikat külvates mööda vähemalt pooltest objektiivsetest faktidest ning ülejäänud pooltega käib ümber loominguliselt.

Tal on, millelt tähelepanu eemale juhtida – linnaeelarve, mis sai isegi pealinna volikogu liikmetele nähtavaks pea nädal ettenähtust hiljem ning millele parandusettepanekute esitamiseks antakse tapärase kahe nädala asemel aega vaid loetud minutid käesoleva nädala neljapäeva õhtupoolikul. Linnaeelarve, mis võtab jooksvate kulutuste tarbeks tulevastelt põlvedelt 500 miljonit krooni laenu ning milles investeeringud reaalväärtuses hoopistükis vähenevad on pealinnas viimaste aastate jooksul kokkupandutest selgelt nõrgim. Ootamatult avalikuks tulnud plaan tõsta maamaksu kaks ja pool kordavõi parkimistasusid Euroopa ühtedeks kõrgemateks veel peale selle.

Rünnata oma saamatuse varjamiseks Eesti seni konservatiivseimat ja Euroopa Liidu ühe suurima ülejäägiga riigieelarvet, mis pealegi tõstab – justkui möödaminnes – keskmise pensioni 4580 kroonini, on lausrumalus. Lubage ennustada – pettemanöövrina kavandatud võte paiskab selili linnapea enda. Ei ole lihtsalt võimalik, et avalikkus hämamise ja lausvaledega kaasa läheb.

Esiteks olgu öeldud, et kasvab alkoholi, tubaka ja kütuse aktsiis ning uuena tuleb kasutusele elektriaktsiis. Pakendiaktsiisi laekumistes kavandatakse hoopis ulatuslikku vähenemist. Alkoholi ja tubaka kõrgem hind toob 2008. aastal riigikassasse 625 miljonit krooni enam kui 2007. aastal. Suitsupaki või viinapudeli hind ei tõuse üle 10% ning, olgem ausad, need on kaubad, mille tarbimise jätkamine samas mahus ei ole hädavajalik. Las see jääda igaühe enda otsuseks. Küll aga mõjutab paljusid kütuse hinnatõus, mis mõjutab kütuseliitri hinda pisut rohkem kui krooni võrra.

Kuid ka kütuse hinnatõus kuni 10% võrra ei ole üldises hinnatõusus kaugeltki mitte suurim mõjur. Rahandusministeerium on välja rehkendanud, et kõikide aktsiiside tõusu ühismõju inflatsioonile on 2008. aastal 1,5%. Mitte 1,5 korda nagu võib välja lugeda Savisaare avaldustest. 2009. aastal on mõju veelgi väiksem, vaid 0,9%.

Kütuse hinnatõusust laekuvale lisarahale on leitud ka vajalik kasutusotstarve – nimelt kavatseb valitsusliit selle arvelt ehitada suure osa Tartu maanteest neljarealiseks (vähemalt Tallinnast Koseni, lisaks hulk ristmikke ja möödasõite).

Teiseks teab nii Tallinna linnapea kui iga vähegi ühiskondlikust elust teadlik kodanik, et aktsiiside ühtlustamine on kokku lepitud Euroopa Liiduga liitumisel. Vähem teatakse seda, et aktsiiside tõstmisest 2007. aasta jooksul loobuti Eurole ülemineku lootuses ajal, mil valitsusse kuulus nii Savisaar kui veel neli keskerakondlast. Siis tehti ka otsus, et 2007. aastaks kavandatud tõusu asemel tuleb 2008. aasta tõus kiirem. Ei ole võimalik, et endine majandusminister Edgar Savisaar seda ei mäleta.

Kolmandaks on jutt käibemaksu tõstmisest lihtsalt vale. Mitte ühtegi Eesti Vabariigis kehtivat käibemaksumäära ei tõsteta. Igaüks, kes väidab vastupidist, on kas valesti informeeritud või soovib avalikkust teadlikult eksitada.

On raske mõista, kumb võimalus on tõesem – kas Tallinna juhib hetkel linnapea, kes ei oska arvutada või ei soovigi Savisaar õigesti arvutada ja näitab fakte teadlikult valedena. Sama raske on öelda, kumb variant on linnaelanikele ohtlikum.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt