Silver Meikar: Serbia vaadaku tulevikku

Uudis
|
18.02.2008

Riigikogu Eesti–Serbia parlamendirühma esimees Silver Meikar leiab, et Serbia peaks leppima Kosovo eraldumisega ja vaatama tulevikku.

„Enam pole mõtet kurta, et Kosovo iseseisvuse välja kuulutamine on vastuolus rahvusvahelise õigusega,” arvab Meikar. „Enda tuleviku nimel peaksid serblased astuma tugevaid samme õigussüsteemi reformimiseks, majandusliku olukorra parandamiseks ning valima selgelt tee Euroopa Liitu”.

Silver Meikar peab oluliseks, et Kosovo eraldumist toetanud riigid võtaksid endale kohustuse vastutada üle 100 000 serbia vähemuse julgeoleku eest Kosovos. „Oluline on, et 2004. aasta sündmused ei korduks – toona ründas albaanlaste enamus serblasi Čaglavicas, Kosovska Mitrovicas, Obilicis, Prištinas ja mujal, tappes vähemalt 28 inimest ning ajades oma kodudest välja enam kui 3600 põgenikku. Kindlasti peavad Kosovo võimud tagama vähemustele ka tegelikkuses vaba liikumise ning võimaldama enam kui tuhandetel serblasest põgenikul naasta soovi korral oma kodukohta.”

Meikari hinnangul tuleb vaadata Serbia läänemeelsete jõudude tänaseid tugevalt kriitilisi väljaütlemisi osana sisepoliitilisest võitlusest ning suhtuda neisse mõistvalt. „Oluline on aga kinnitada ning tugevdada toetust neile, kes on reaalselt valmis vaatama mineviku varjude asemel lääne suunas. Serblastele tuleb näidata, et neid oodatakse Euroopas – üheks nähtavaimaks võimaluseks oleks siinkohal viisalihtsustus,” lisas Meikar.

„Valimistel näitas üle poole Serbia rahvast, et nad soovivad kuuluda Euroopa Liitu ning meie ülesanne on neid aidata,” arvab Meikar.

 

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt