Reformierakond algatas täna riigikogus seadusemuudatuse, mis tühistaks mitmekordse gaasiaktsiisi tõusu järgmise kolme aasta jooksul.
“Aasta lõpus seadustatud täiendav gaasiaktsiisi tõstmine on taaskordne näide Keskerakonna valitsuse seniste kokkulepete murdmiste poliitikast. Aktsiisi täiendava tõusu ärajätmine puudutab 100 000 leibkonda, kes kasutavad gaasi kodu kütmiseks või vee soojendamiseks,” lausus riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer.
“Seni kokkulepitust ennaktempos gaasiaktsiisi tõstmine rikub Eesti kui etteaimatava maksu- ja ettevõtluskeskkonnaga riigi mainet ning peletab potentsiaalseid välisinvesteeringuid,” lisas Holsmer.
Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe sõnul mõjutab muudatus enim suure energiatarbimisega tööstusettevõtteid. “See parandab oluliselt nii nende ettevõtete kui ka Eesti konkurentsivõimet tervikuna võrreldes Põhjamaade ja Balti riikidega. Gaasiaktsiis kasvaks koos täiendavate tõusudega 2014. aastast kuni 2020. aastani 3,4 korda,” ütles Holsmer.
Eestis on gaasiaktsiis 5 kuni 15 korda kõrgem võrrelduna Läti, Leedu ja Poolaga. “Gaasiaktsiisi täiendav tõstmine seadustati eelmise aasta lõpus aasta halvimaks seaduseks valitud “maksude kobareelnõuga”. Taolist eelnõude menetlemise viisi on kritiseerinud nii õiguskantsler kui paljude teised riigiõiguse eksperdid,” selgitas Holsmer.
Seaduse muutmine on riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe sõnul kooskõlas Eestis ja Euroopa Liidus levinud seisukohaga, et kütuste aktsiisimäärad ning keskkonnamõjud peaksid olema seotud. Eelnõu likvideerib olukorra, kus saastavamad ja energeetiliselt vähemväärtuslikud kütused on maksustatud kordades madalamalt.
Reformierakonna fraktsioon teeb ettepaneku taastada aktsiisimäär 40,52 eurot 1000 m3 maagaasi kohta. Kehtiva regulatsiooni järgi on maagaasi aktsiisimäär 2018. aastast 50,65 eurot, 2019. aastast 63,31 eurot ja 2020. aastast 79,14 eurot 1000 m3 maagasi kohta.