Reformierakonna julgeolekutuur "Kindlates kätes julgeolek" jõudis Narvasse

Uudis
|
02.11.2022

Reformierakonna üle-eestiline julgeolekutuur jõudis sel korral Narvasse. Riigikogu liige Andres Sutt arutles värskelt Reformierakonnaga liitunud riigikaitseekspert Meelis Kiiliga sellest, kuidas Eesti julgeolek püsiks kindlates kätes.

Kohtumise juhatas sisse riigikogu liige Andres Sutt, mõistagi praegusel ajal kõige põletavamal teemal ehk sõjast Ukrainas. Sõjakoledused on iga päev võtmas uusi mõõtmeid ning paraku ei ole veel näha agressioonisõjale lõppu. Küll aga peame Suti sõnutsi tegema kõik, et Ukraina selle sõja võidaks ning läänes säiliks üksmeel agressori vastu. “Arusaam, et Venemaa ei muuda oma käitumist, mis on läinud järjest agressiivsemaks ja julmemaks, on selgelt tugevdanud lääneliitlaste vahelist ühtsust. Vaadates, kuidas relvastus on pandud tööle inimeste, tsiviiltaristu ning kogu Ukraina riigi maatasa tegemiseks, on raske ette kujutada, et lääne ja Venemaa-vahelised suhted võiksid nähtavas tulevikus hakata soojenema.”

Julgeolekutuuri vestlusõhtul esmakordselt Reformierakonna ridades üles astunud Meelis Kiili ilmselt pikka tutvustust ei vaja. Meelis on panustanud Eesti riigikaitsesse üle 30 aasta nii Eestis kui meie liitlaste juures, aga ka välismissioonidel sõjakolletes. Kiili töötas aastail 2005-2006 maaväe staabi ülemana, 2006-2007 kaitsejõudude peastaabi ülema asetäitjana. 2008-2010 oli Kiili Eesti kaitseatašee Ameerika Ühendriikides ja Kanadas, 2010-2012. aastatel Balti Kaitsekolledži ülem ning 2012-2019 oli Kiili Kaitseliidu ülem.

Meelis Kiili, kindralmajor reservis, sõnas, et sõda Ukrainas peegeldab Venemaa juhtkonna südametunnistuse täielikku puudumist. Sõjapidamises nad ei vali vahendeid ning ei kohku peaaegu millegi ees. Küll aga sõnab Kiili, et Venemaa juhtkond pidanuks enne sõja alustamist õppima ehk rohkem mõistma majandust ja kapitalismimudelit. “Venemaa liidritel puudub arusaam majandusest ja kapitalismimudeli toimimisest. Praegu räägitakse palju gaasisõltuvusest, kuid teatud riigid alahindasid selle tegelikku mõju ka teises suunas. Venemaa oli vägagi suur sõltuvus gaasimüügist Euroopasse. Gaasil on aga kraanid nii ühel kui teiselpool.”

Energiasõjast annab Kiili sõnul tuua paralleele ka Eesti iseseisvuse taastamise aegadega. “On üks väheseid asju, mille eest võiksime olla tänulikud Venemaale ning see oli topelttollimaksude kehtestamine kütustele ja energiakandjatele, mis sundis meid end Nõukogude Liidu süsteemist lahku murdma. Täpselt sama tegid nad nüüd Ukraina sõja käigus. See on järjekordne Venemaa valearvestus, kuid see ei tähenda seda, et nad oleksid oma katsetest loobunud. Kuna Venemaa konventsionaalne sõjapidamisvõime on mõneks ajaks nõrgenenud, siis nad pöörduvad tagasi infosõja, kognitiivse mõttemaailma manipuleerimise juurde ning selles me ei tohi neid alahinnata. Nad ei järgi läänemaailma reegleid, sest neil on oma reeglid. Vastavalt sellele peame üles ehitama ka kõik oma kaitseplaanid.”

Reformierakonna julgeolekutuuri kohtumised toimuvad üle Eesti, kus nii värsked kui kogenud reformierakondlased arutavad üheskoos publikuga päevakajalistel teemadel, kuhu suunas Eesti peaks liikuma ning kuidas saame Eesti julgeolekut hoida kindlates kätes.

Toimunud kohtumist on võimalik järele vaadata siin.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt