Arto Aas, riigikogu liige
Ettevõtjate algatus riigireformi uue plaani koostamiseks on vaieldamatult tunnustust väärt. Iga sisukas debatt, sügavam teadlikkus ja idee sellest, kuidas Eesti Vabariigi juhtimist korraldada on praegusel ajahetkel oodatud ja vajalik.
Seda enam, et Ratase valitsus on ise deklareerinud, et riigiehitamine on järgmiste valimisteni pausil ja Riigireformi Radar ei suuda valitsuse riigireformi plaanile sisuliste tegevuste puudumise tõttu isegi hinnet panna. Eelmise valitsuse ajal valminud riigijuhtimise analüüsid ja reformikavad koguvad riiulitel tolmu ning avalik debatt käib pigem ministrite isikuomaduste, mitte visioonide üle.
Eesti riik ei saa kunagi valmis ja me peame olema avatud muutuva keskkonnaga kohanemiseks. Veel parem kui suudame globaalseteks muutusteks olla valmis enne, kui need meile kirvena kaela langevad. Piiride kadumine, rahvusvaheline konkurents ja tehnoloogia areng sunnib meid väikese ja avatud riigina pakkuma ettevõtluseks ja töötamiseks parimat keskkonda. Eesti kui modernse digiriigi kuvand on välismaailmas kahtlemata eeskujulik, samas muutuvad meie ettevõtjad järjest murelikumaks. Üha kasvav regulatsioonide ja bürokraatia rägastik, tõmblev maksupoliitika ning unelev riigiaparaat tekitab ebakindlust, mitte ei soodusta kiiret kasvu. Mida siis teha?
Halduskoormuse ja bürokraatia vähendamine, ametiasutuste ja struktuuriüksuste jõuline konsolideerimine, riigipalgaliste arvu kokku tõmbamine, uute tehnoloogiate kasutamine, piiratum aga professionaalsem õigusloome, paindlikumad juhtimismudelid. Need oleks põhimõttelised sammud, mis tuleb omaks ja ette võtta nii poliitilisel kui ametkondlikul tipptasemel. Neid protsesse ei saa juhtida ainult paberil, see eeldab tugevat eestvedamist, pühendumist ja vastutust. Kindlasti on neid vajalikke, ent kohati ebapopulaarseid samme kergem teha, kui on olemas ka meedia, ettevõtjate ja valdkonnaekspertide toetus. Praegu tundub, et seda toetust pakutakse (järgmisele) valitsusele lausa kandikul.
Riigireformi mõiste ja ulatuse teatud ebamäärasus peidab endas loomulikult ka riske. Väga lihtne on laskuda äärmustesse ja populismi. Väga lihtne on hõisata välja ideekesi, mis saavad palju avalikkuse tähelepanu, aga mille tegelik mõju riigijuhtimise efektiivsusele või ülesehitusele on mikroskoopiline. Seetõttu loodan, et nii nagu seadusloome ja reformikavad peavad baseeruma tõsiseltvõetaval infol ja mõjuanalüüsil, nii on ka ettevõtjate ettepanekud põhjalikult argumenteeritud.
Avaldatud EPL 16.05
JÄLGI ARTO TEGEMISI SOTSIAALMEEDIAS:
Vaata lisaks samal teemal:
https://medium.com/media/ef7b0380c313ea9d5497b69c1a5434ac/hrefhttps://medium.com/media/7da10de74c820fe8035e4932ba26e898/href
Uinuv valitsus äratas ettevõtjad was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.