Reformierakond andis Riigikogu menetlusse eelnõu haridussüsteemi ühtseks ja eestikeelseks muutmiseks

Uudis
|
18.04.2019

Reformierakonna riigikogu fraktsioon andis menetlusse Riigokogu 14. kooseisu esimese elenõu, mis teeb valitsusele ülesandeks haridussüsteemi ühtseks ja eestikeelseks muutmiseks.

“Eesti kaks paralleelset haridussüsteemi, millest üks annab kehvemat haridust, on meie ühiskonna üks suurimaid väljakutseid. Kui lugeda koalitsioonilepingut, on näha, et ka Jüri Ratase teine valitsus ei kavatse probleemi lahendamisega isegi alustada. Seetõttu paneme valitsusele ülesandeks panna kokku plaan, kuidas koolivõrku reformida, õpetajaid koolitada ja õppematerjale ette valmistada,” ütles fraktsiooni esimees Kaja Kallas.

“Samasisuline eelnõu läbis lugemise Riigikogu 13. koosseisus, pälvis 50 poolt ja kaks vastuhäält, mis on selge enamus, kuid üks hääl vähem kui on tarvis valitsusele kohustuse panemiseks. 14. Riigikogu koosseisus peaks olema võimalik see lisahääl saada, kuna ainus reformi vastu sõna võttev erakond on oma toonasest 27 kohast riigikogus ühe kaotanud, ülejäänud parlamendierakonnad aga nüüdseks deklareerinud oma toetust hariduse eestikeelseks muutmisele,” seisab eelnõu seletuskirjas.

“Kahe aastaga, mis me oleme seda ideed propageerinud, on eksperdid aidanud plaani tänuvärselt sisustada ja enamus erakondi on vastandumise asemel sõnades asunud toetajaks. Riigikogul on hea võimalus vormistada see nüüd ise otsuseks, kuigi uus koalitsioon on ta oma lepingus unustanud. Ka peaminister ei saa rääkda ühiskonna sidususest ilma haridussüsteemi sidumiseta ühtseks ja eestikeelseks,” lisas endine haridusminister Jürgen Ligi.

Eelnõu seletuskirja järgi tuleks üleminekuga alustada 1. septembrist 2020. Alustada tuleks lasteaedadest, tagades seal iga päev eestikeelsed tunnid,  kokkupuute eestikeelsete lastega, vähemalt ühe eestikeelse õpetaja rühma kohta, eestikeelne koolivalmidus.

Seletuskiri kirjeldab ka võimalikke variante ülemineku ajakavades: kas minna üle kooliastmete kaupa (1.-3. klass, 4.-6. klass ja 7.-9. klass), nii et 1. aastal lähevad üle 1., 4. ja 7. klass. 2. aastal jätkavad samad õpilased eesti keeles  2., 5. ja 8. klassis ning kolmandal aastal alustavad kõik eesti keeles.

Teise võimalusena algaks üleminek esimesest klassist ning 9 aastaga oleks kogu kool eestikeelsel õppel.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt