Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni tänasel istungil arutati Ukraina ja Euroopa Liidu suhete väljavaateid. Komisjoni istungil osalesid välisminister Kristiina Ojuland, välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonna peadirektor Raul Mälk ning poliitikaosakonna peadirektor Margus Laidre.
Välisminister Kristiina Ojulandi kinnitusel kavatseb Eesti jätkata koostööd Ukraina avaliku sektoriga, eeskätt ametnike koolitamise kaudu. “Eesti huvides on Ukraina demokraatlike institutsioonide arengu toetamine,” lausus Ojuland. Välisministri hinnangul on oluline ka Eesti ja Ukraina mittetulundusühingute koostöö arendamine ning kontaktide tugevdamine kahe riigi kohalike omavalitsuste vahel.
Komisjoni liikmed toetasid välisministri esitatud eesmärkide kava, mille kohaselt peaks Euroopa Liit eeskätt tunnistama Ukrainat kui toimiva turumajandusega riiki ning seejärel toetama Ukraina liitumisprotsessi Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO). WTOga ühinemise järel oleks aktuaalne Ukraina ja Euroopa Liidu vabakaubanduslepingu sõlmimine.
Komisjoni istungil osalenud tõdesid, et loomulikult on Ukraina tulevik eeskätt Ukraina inimeste endi kätes. Küll aga saab Euroopa Liit demokraatia kinnistumist Ukrainas senisest enam toetada. Euroopa Liit võiks alustada arutelu Ukrainaga viisarežiimi lihtsustamise üle, sarnaselt Vene Föderatsiooniga peetavate aruteludega. Ukraina võimalik Euroopa Liidu liikmekssaamise küsimus vajab samuti arutamist.
Riigikogu Euroopa Liidu Asjade komisjoni esimees Rein Lang märkis, et Eesti vajab Ukrainast piisava ja ajakohase informatsiooni saamiseks lisakanaleid. “Ukrainat ootab lähiajal kiire majanduskasv. Eesti ettevõtjatel on võimalik oma ärisidemeid Ukrainaga mitmekordistada. See on kasulik nii ettevõtjatele, kui Eesti riigile ja riik peab meie ettevõtjaid siin toetama. Arvestada tuleb Eesti saatkonna üha kasvava koormusega ning vajadusega paremini esindada Eesti majandushuve Ukraina-suuruses riigis,” rõhutas Lang märkides, et Ukraina esindus vajaks veel vähemalt ühte täiendavat vaid majandusküsimuste ja Eesti ettevõtjate kontaktide vahendamisega tegelevat diplomaati.
Rein Langi ettepanekul jätkab komisjon Eesti rahvuslikest huvidest lähtuva Ukraina-suunalise tegevuse arutamist komisjoni 28. jaanuari istungil.